A klímaváltozás így alakítja át az Antarktiszt

A globális felmelegedés miatt a sarkvidékek törékeny ökoszisztémája is nagy változásokon megy keresztül. Ezt bizonyítja az is, hogy az elmúlt évtizedben drámai mértékben elszaporodtak egyes virágzó növények az egyre melegedő Antarktiszon - figyelmeztetett egy új tanulmány.

A hőmérséklet melegedése miatt gyorsan terjed az Antarktisz két őshonos virágzó növénye, az antarktiszi sédbúza és a felemásvirágú szegfű - derült ki egy tanulmányból , amely elsőként mutatta ki, hogy a törékeny sarki ökoszisztéma változása az elmúlt évtizedben jelentősen felgyorsult. Az eredményekről a The Guardian is beszámolt.

Antarktisz
A klímaváltozás átalakítja az Antarktiszt. A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Robbanásszerű növekedés

Az Orkney-szigetek déli részén található Signy-szigeten már 1960 óta vizsgálják az Antartktisz két virágos növényfaját, és a friss eredmények alapján úgy tűnik, hogy 2009 és 2019 között jóval nagyobb mértékben terjedtek el ezek a növények, mint az azt megelőző 50 évben együttvéve. Azonban nemcsak sűrűbb lett a populáció a vizsgált helyszínen, hanem a növény kifejlődési ideje is rövidült a felmelegedés hatására. "Amit látunk, az egy fordulópont, egy komoly változás kezdete" - vélekedett Peter Convey ökológus, az új tanulmányt jegyző kutatócsapat egyik tagja.

A pingvinek is mutatják, mekkora a baj.

A növények meglepő mértékű elterjedése mögött egyértelműen az áll, hogy az elmúlt évtizedben minden évben 0,02-0,27 Celsius-fokos nyári hőmérséklet-emelkedés következett be, még a 2012-es erős lehűlés ellenére is. "Az antarktiszi szárazföldi ökoszisztéma gyorsan reagál az éghajlati tényezők változására. Éppen ezért számítottam rá, hogy a növények populációja nőni fog, de arra nem, hogy ekkora mértékben. Ez egy jelentős bizonyíték arra, hogy óriási változások mennek végbe az Antarktiszon" - mondta Nicoletta Cannone kutató.

A fókák száma is befolyásoló tényező

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakértők elemzései megállapították továbbá, hogy a nyári hőmérséklet emelkedése mellett a medvefókák populációjának csökkenése is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a szigeten egyre több van az említett növényfajokból (minél kevesebb a fóka, annál kevésbé tiporják le a növényeket). Egyelőre nem tisztázott, hogy a fókák egyedszáma miért csökkent az érintett területen, de ez valószínűleg a tenger körülményeinek és az élelem elérhetőségének változásaival függ össze.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.