A pingvinek megmutatják, mekkora a baj

A pingvinek megfigyelésével a tudósok szerint könnyebb megérteni, milyen változások történnek a klímaváltozás miatt az Antarktisz környékén.

A klímaváltozás Déli-sarkra gyakorolt hatásinak megfigyelése komoly kihívások elé állítják a kutatókat. Rájöttek azonban, hogy a pingvinfajok egyértelműen megmutatják, milyen környezeti változások mennek végbe ezen a vidéken - számolt be róla a Reuters .

szamárpingvin
A szamárpingvinek nem szeretik a jeget. Fotó: Getty Images

Jól jelzik a környezeti változásokat

A röpképtelen madarakat sokkal könnyebben nyomon követhetik, mint bármilyen más fajt. A pingvinek ugyanis a szárazföldre építik fészkeiket, vándorlásuk során elhullajtott fekete tollaikat pedig könnyű észrevenni a kopár, fehér területeken. "Megszámoljuk a pingvinfészkeket, hogy megtudjuk, hány olyan pingvin tartozik egy kolóniába, amely évente fiókákat hoz, illetve megvizsgáljuk, hogy a környezeti változások függvényében ez a szám nő vagy csökken-e" - magyarázta Alex Borowicz sarkkutató.

Nem minden pingvin szereti a jeget

A klímaváltozásnak ez a két fő mozgatórugója.

A leginkább két pingvinfaj jelzi, hogy milyenek az ökoszisztéma aktuális jellemzői: a szamárpingvin és az Adélie-pingvin. A 20. század második felében, amikor az Antarktiszi-félszigeten gyors hőmérséklet-emelkedés ment végbe, akkor a tengeri jég csökkenni, a szamárpingvinek populációja pedig növekedni kezdett. Ezeknek a madaraknak ugyanis kedvezőbb táplálkozási és túlélési feltételeket teremt, ha nem borít be mindent a jég.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezzel szemben Adélie-pingvineknek jégtáblákra van szükségük az ideális életkörülmények megteremtéséhez. "Amikor Adélie-pingvinek találunk, tudjuk, hogy tengeri jég van a közelben. Ám ha csökken, vagy akár teljesen eltűnik a tengeri jég, akkor ennek a fajnak a populációja jelentősen csökken" - ismertette David Ainley biológus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.