A ruhák így hatnak a környezetre

Az olasz nemzeti kutatási tanács polimerekkel, kompozitokkal és bioanyagokkal foglalkozó intézetének (IPCB-CNR) kutatói és a Plymouthi Egyetem tudósai négy különböző polieszter ruhadarabot hasonlítottak össze, és megvizsgálták, mennyi mikroszálat bocsátanak ki magukból viselés és mosás közben.

Egy friss kutatás szerint a szövetekből grammonként akár 4000 szövetszál is elszabadulhat a hagyományos mosás során, miközben grammonként 400 szövetszál távozik egy ruhadarabból mindössze 20 percnyi átlagos viselés során. Egy ember tehát évente csaknem 300 millió poliészter mikroszálat juttathat a környezetébe a ruhái mosásával , és több mint 900 millió mikroszál kerül a levegőbe azzal, hogy az illető hordja a ruháit.

ruha, ruhák, ruhadarabok, mosás, vízszennyezés, levegőszennyezés, környezetszennyezés, mikroszálak
Évente több mint 900 millió mikroszálat juttatunk a levegőbe fejenként. Fotó: Getty Images

A gyártóknak is fontos szerepük van ebben

A kutatók lényeges különbséget tapasztaltak az eredményekben attól függően, hogyan készültek a ruhadarabok. A szakemberek szerint a ruhatervezőknek és a gyártóknak is fontos szerepük van abban, hogy megelőzzék a mikroszálak környezetbe jutását. A tanulmány a tudósok olyan korábbi kutatásain alapult, amelyek azt vizsgálták, mekkora szövetmennyiség szabadul fel a mosási folyamatok során.

Ruhadarabok, amelyek titokban tönkretesznek - a részletekért kattintson!

"Az elmúlt időszakban egyre több bizonyítékot találnak a szintetikus mikroszövetek jelenlétére mind a vizekben, mind a légkörben. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy kísérletsorozattal megvizsgáljuk a ruhadarabokból ebbe a két környezetbe kerülő mikroszálak mennyiségét" - magyarázta Francesca De Falco, az IPCB-CNR kutatója, aki egyben a tanulmány vezető szerzője is. Mint mondta, ezzel a típusú a szennyezettséggel főként a forrásnál, magánál a szövetnél lehet felvenni a harcot.

Ezek a legszennyezőbb anyagok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megvizsgálták a különböző textilek hatását is. Az eredmények alapján elmondható, hogy a poliészter és a pamut ruhadarabok engedték ki magukból a legtöbb szövetet mosás és viselés során is. A nagyon tömör szerkezetű textilek - mint a szövött anyagok, amelyeknek fonalai erősen sodrottak és folyamatos szálakból állnak - azonban kevesebb mikroszálat bocsátanak ki a vízbe és a levegőbe is.

A szakértők szerint a mikroműanyag-szennyezés területén végzett korábbi kutatások alábecsülték a szintetikus textilek fontosságát, mivel nem vették számításba a közvetlenül a levegőbe kerülő szálmennyiséget. A mostani eredmények azonban fontos üzenettel szolgálnak a divatipar számára, kiemelve a fenntartható dizájn jelentőségét - mutatott rá Richard Thompson, a Plymouthi Egyetem kutatója.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.