A tengerszint-emelkedést így lehetne csökkenteni

A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokban való maximálásával csupán feleannyit emelkedne a század végére a globális tengervízszint a jégtakarók olvadása miatt, mint azt a jelenlegi előrejelzések mutatják - derült ki egy nagyszabású tanulmányból.

Elolvadt az egyik leghíresebb jéghegy - részletek!

A kutatók azt vizsgálták, hogy miként fognak reagálni a bolygó fagyott régiói az egyre erősödő üvegházhatásúgáz-kibocsátásra. Az 1993 óta bekövetkezett globális tengerszint-emelkedés csaknem feléért az olvadó szárazföldi jég a felelős, és a szakemberek már jó ideje arra figyelmeztetnek, hogy az antarktiszi jégtakarók még a legpesszimistább forgatókönyveknél is gyorsabb ütemben tűnnek el - olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokban való maximalizálása pozitívan hatna a tengerszint emelkedésére.
A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokban való maximalizálása pozitívan hatna a tengerszint emelkedésére. Fotó: Getty Images

25 centiméter helyett 13

Egy csaknem 50 fős nemzetközi kutatócsoport most több száz olvadásszimulációt vetett össze az Antarktisz és Grönland jégdzsungeleiről, amelyek együttesen elegendő fagyott vizet tartalmaznak ahhoz, hogy mintegy 65 méterrel megnöveljék a világ tengereit. A klímakutatók emellett figyelembe vették a Föld több mint 220 ezer gleccserének olvadási modelljeit is.

A Nature című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint 1,5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedés esetén a jégolvadásból származó átlagos tengerszint-emelkedés 13 centiméter lenne a század végéig - szemben a jelenleg előre jelzett 25 centiméterrel. Az elemzés szerint a grönlandi jégtakarók olvadásának tulajdonítható tengerszint-emelkedés 70 százalékkal csökkenne, míg a szárazföldi gleccserek hozzájárulása nagyjából megfeleződne.

Mi a helyzet az Antarktisszal?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Antarktisz esetében azonban nem voltak ennyire egyértelműek az előrejelzések. A számítások azt mutatták, hogy 95 százalék az esély arra, hogy az Antarktisz kevesebb mint 56 centiméterrel járul hozzá a tengerszint-emelkedéshez 2100-ra. Egy "pesszimistább forgatókönyv" szerint azonban a jeges kontinens hozzájárulása akár ennél is nagyobb lehet, még akkor is, ha sikerül 1,5 fokban maximalizálni a felmelegedést .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.