A vízi élővilágot így mentenék meg

A veszélyeztetett édesvízi ökoszisztémák megmentése érdekében válságtervet készítettek az osztrák kutatók.

A folyók, tavak és vizes területek a leggazdagabb ökoszisztémák közé tartoznak. Ez a faji sokszínűség azonban drámai módon csökken , miközben nincsenek irányított intézkedések ennek megállítására. Egy kutatócsoport - köztük Klement Tockner ökológus, az FWF tudományos alapítvány elnöke - ezért bemutatott egy válságtervet, amelynek célja a vizek biológiai sokszínűségének védelme és helyreállítása.

víz, vizes területek, vízi élővilág, ökoszisztéma, biológiai sokszínűség
Elképesztő ütemben csökken az édesvizek biológiai sokszínűsége. Fotó: Getty Images

Gyorsabban tűnnek el, mint az erdők

Megtizedelte az ember a madárvilágot - kattintson a részletekért!

Az édesvízi ökoszisztémák a Föld felszínének kevesebb mint egy százalékát borítják, mégis az összes faj több mint tíz százaléka és a gerinces fajok egyharmada ilyen területeken él. Ugyanakkor ezek az ökoszisztémák jelentik emberek milliárdjai életének alapját - például az ivóvízellátás, a halállomány és a mezőgazdasági öntözés biztosítása révén. A faji sokszínűség és az ökoszisztémák azonban erőteljesen fenyegetettek. A vizes területek háromszor olyan gyorsan tűnnek el, mint az erdők, a biológiai sokszínűség visszaesése pedig kétszer olyan erőteljes az édesvizekben, mint a szárazföldön vagy a tengerekben.

"Az elmúlt négy évtizedben az édesvizek megafaunája, vagyis a 30 kilogramm feletti állatok 88 százaléka eltűnt " - figyelmeztetett a szakértő. A kardorrú tok (Psephurus gladius) kínai halfajt például nemrég hivatalosan is kihaltnak nyilvánították. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján szereplő 30 ezer, édesvizektől függő faj 27 százalékát fenyegeti a kihalás. Köztük van a teknősök mintegy 62 százaléka, az emlősök 42 százaléka és minden harmadik kétéltűfaj.

Mit kellene tenni?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok a folyamat megállítására hat fő intézkedést javasolnak. Ide tartozik a folyók és patakok minimális vízszintjének biztosítása, a vízminőség javítása és a fontos élőhelyek védelmét és helyreállítását célzó intézkedések. A szakértők szót emeltek a vizekben rejlő források fenntartható felhasználásáért, valamint a nem honos fajok behurcolása ellen is. "Minden, általunk javasolt intézkedést valahol már alkalmaznak. A kihívás abban rejlik, hogy az ad hoc intézkedésektől olyan stratégiai megközelítésekre jussunk, amelyek még nagyobb eredményeket hozhatnak" - írták a kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.