A hőhullámok Japán északi, keleti és nyugati részét egyaránt érintették. Az ezen időszak során mért átlaghőmérséklet 1,76 Celsius-fokkal volt magasabb az ilyenkor szokásosnál, megelőzve ezzel az eddigi, 2010-ben mért rekordot, amikor a nyári átlaghőmérséklet 1,08 fokkal haladta meg a szokásosat. A japán meteorológiai intézet abnormálisnak nevezte az idei nyáron uralkodó hőmérsékletet, kiemelve, hogy július 16. és augusztus 23. között a 915 megfigyelt régióból 106-ban dőltek meg a melegrekordok.
A különösen forró napok száma drámaian meredeken emelkedett július végétől, jóllehet, már a 2010-es, 2013-as, 2018-as és 2022-es évben is erős hőhullámokat mértek. Júliusban a Csendes-óceán felől érkező meleg légáramlatok, augusztusban pedig a tájfunok tovább növelték a hőmérsékletet.
A szigetországban 1898 óta vezetnek statisztikákat az időjárásról. Szakértők az eredmények nyomán rámutattak arra, hogy nem pusztán az eddigi melegrekordok megdőléséről van szó, a mostani hőhullámok ugyanis már a klímaváltozás és a globális felmelegedés következményei.