Aggasztó mértékben olvadnak a svájci gleccserek

Aggasztó mértékben olvadtak eddig a svájci gleccserek 2020-ban, és közben még sohasem esett ilyen kevés hó az Alpok legnagyobb gleccserének térségében - figyelmeztet egy új tanulmány.

Félelmetes jövőt jósolnak Időzített bombaként összeomlással és a sokszorosára gyorsuló olvadással fenyeget az antarktiszi Thwaites-gleccser. Részletek itt .

Bár 2020 nem volt a szélsőségek éve, a svájci Alpok gleccsereinek nagysága tovább csökkent, riasztó mértékben, teljes két százalékkal - számolt be róla a Svájci Tudományos Akadémia éves tanulmánya. Ez a hanyatlás beleillik az elmúlt 10 év átlagába, de az adatok akkor is "nagyon aggasztóak" - fogalmazott a jelentés szerzője, Matthias Huss, a Gleccserfigyelő Hálózat (GLAMOS) tudósa, aki hozzátette: az eredmények szerint a gleccserek nagyon sokat veszítettek tömegükből, és az évi két százalékos csökkenés "tényleg nagyon jelentős".

A kevés hó nagyon rossz jel

Az elmúlt 60 évben a svájci gleccserekből annyi víz olvadt ki , amennyi a svájci-német-osztrák határon 63 kilométeres hosszúságban húzódó Boden-tó feltöltésére is elég lett volna. A jelentés egyik legaggasztóbb megállapítása azonban az Aletsch-gleccserre vonatkozik, az Alpok legnagyobb gleccserére, amelynek térségében idén rekordkevés hó gyűlt össze. A gleccser nagyságát a tengerszint felett 3466 méteren álló Jungfraujoch-csúcstól mérik, ami olyan magasan van, hogy következetesen mutatja a gleccser növekedését.

Az Aletsch-gleccser kifejezetten aggasztó helyzetben van.
Az Aletsch-gleccser kifejezetten aggasztó helyzetben van. Fotó: Getty Images

A mérések megkezdése, egy évszázad óta azonban még sohasem volt ilyen kevés a felhalmozódott hó mennyisége. Elég hideg van fent, de nagyon kevés hó esett, és ez nagyon rossz jel az Alpok legnagyobb gleccsere számára - mondta a kutató. A 86 négyzetkilométer kiterjedésű gleccsernek, amely becslések szerint 11 milliárd tonna jeget tartalmaz, a századforduló óta egy kilométerrel húzódott vissza a nyelve.

Az Alpok gleccsereinek 95 százaléka eltűnhet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy tavaly megjelent tanulmányban a zürichi műszaki egyetem, az ETH kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy 2100-ra az Alpok mintegy 4000 gleccserének 95 százaléka eltűnhet, ha az üvegházhatásúgáz-kibocsátást nem sikerül visszaszorítani. Ha a 2015-ös párizsi klímaegyezménynek sikerülne teljes mértékben érvényt szerezni, és ezzel két Celsius-fok alá szorítani a hőmérséklet globális növekedését, az előrejelzés szerint az Alpok gleccsereinek kétharmada akkor is elolvadna. "De akkor legalább valamennyi megmaradna belőlük, hogy csodálhassuk" - idézte Husst a phys.org ismeretterjesztő portálon megjelent cikk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.