Árvizek és tájfunok pusztítottak tavaly

327 milliárd jüan - átszámítva 47,15 milliárd dollár - közvetlen kárt okoztak a természeti katasztrófák tavaly Kínában.

Tavaly a természeti katasztrófákban mintegy 900 ember vesztette életét, 126 ezer épület megsemmisült és több mint 19 ezer hektárnyi mezőgazdasági földterületet ment tönkre az ázsiai országban - közölte a kínai katasztrófavédelmi minisztérium.

árvíz, katasztrófa, természeti katasztrófa, természeti csapás, globális felmelegedés, klímaváltozás, szélsőséges időjárás, időjárási események,
Komoly árvizek pusztítottak Kína egyes területein. Fotó: iStock

Hatalmas károk

A legnagyobb kárt az augusztusban az ország keleti és északkeleti vidékére lecsapó Lekima tájfun okozta. Ezen kívül nyáron komoly árvizek pusztítottak Kína középső, déli és keleti területein. A délnyugati részen fekvő Szecsuán tartományban pedig júniusban földcsuszamlás zúdult egy falura, illetve egy erős földrengés is volt a térségben augusztusban.

Egyre súlyosabbak a természeti katasztrófák - kattintson!

A 2019-es év azonban nemcsak Kínát sújtotta a különböző természeti csapásokkal. Amerikában például erdőtűz, két trópusi ciklon, három folyóáradás és nyolc súlyos vihar is tombolt tavaly. A természeti csapások együttesen nagyjából 45 milliárd dollárnyi kárt okoztak. A katasztrófák miatt legalább 44 ember vesztette életét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyre nagyobb a baj

A globális felmelegedés okozta aszályok, viharok, árvizek és tűzvészek világszerte is egyre több embert fenyegetnek. Nem véletlenül lett a "klímavészhelyzet" az év szava az Oxford szótár szerkesztői szerint 2019-ben. Ahogy már korábban is megírtuk , tavaly márciusban az eddigi legsúlyosabb vihar csapott le Mozambikra, Zimbabwére és Malawira. Az Idai ciklon heves esőzést, súlyos áradásokat és földcsuszamlásokat okozott a három afrikai országban. Az ítéletidőben több mint 1300 ember vesztette életét és több százezren kényszerültek lakhelyük elhagyására. Malária- és kolerajárvány is felütötte a fejét.

A Hagibisz névre keresztelt tájfun pedig - amely több mint 6 évtizede a leghevesebbnek bizonyult - októberben csapott le Japánra. Heves esőzések, áradások és földcsuszamlások kísérték, amik mintegy 100 ember halálát követelték. Összesen 4,5 millió embert evakuáltak, az anyagi károkat pedig több milliárd dollárra becsülik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.