Desmond Tutu testét lúgos folyadékban oldották fel

A 2021-es év végén elhunyt Desmond Tutu világhírű emberi jogi aktivista. Az 1984-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett dél-afrikai anglikán egyházi vezető végrendeletében is az emberiség érdekeit helyezte előtérbe: hagyományos hamvasztás helyett egy környezetbarátabb alternatívát választott teste végső nyugalomra helyezéséhez.

Egy washingtoni székhelyű temetkezési cég komposztálást ajánl hamvasztás helyett , lényegében talajjá alakítva az emberi testet.

"Az érsek egyértelművé tette a temetésével kapcsolatos kívánságait. Nem akart hivalkodó vagy pazarló pénzszórást. Azt kérte, hogy a koporsója legyen a lehető legolcsóbb, és egy csokor szegfű a családjától legyen az egyetlen virág a katedrálisban" - jelentette be közös közleményében a Tutu és felesége szellemi tulajdonjogait és hagyatékát kezelő Archbishop Tutu IP Trust, illetve a Desmond and Leah Tutu Legacy Foundation, a házaspár által 2013-ban életre hívott alapítvány. Emellett, mint azt az IFLScience megírta , Tutu úgy rendelkezett, hogy földi maradványait a hamvasztás egy kevésbé környezetszennyező alternatívájával, az úgynevezett lúgos hidrolízissel kezeljék.

A Nobel-békedíjas Desmond Tutu 2021. december 26-án hunyt el
A Nobel-békedíjas Desmond Tutu 2021. december 26-án hunyt el. Fotó: Getty Images

A különleges eljárás 2019 óta engedélyezett Dél-Afrikában. A folyamat során a testet egy magas nyomású fémhengerbe helyezik, amelyet víz és kálium-hidroxid elegyével töltenek fel, majd 90 és 150 Celsius-fok közötti hőmérsékletre melegítenek fel. Mivel a tároló nagy nyomás alatt van, a benne lévő víz nem forr fel ilyen magas hőmérsékleten sem, ehelyett néhány óra alatt fokozatosan lebontja a holttest jelentette szerves anyagokat. Végeredményben nem marad semmi más hátra, csupán az elhunyt csontváza.

A módszer alkalmazásának célja, hogy környezetbarát alternatívát kínáljon a hamvasztáshoz képest. Utóbbit egyébként gyakran ugyancsak hasonló jelzőkkel illetik, összehasonlítva a hagyományos temetkezéssel, amelynek során rengeteg balzsamozó vegyszer kerül a földbe, illetve hatalmas mennyiségű fa kivágásával lehet csak biztosítani a koporsók alapanyagigényét. Mindazonáltal a hamvasztás sok energiát emészt fel, valamint több millió tonna szén-dioxid kibocsátásával jár évente, illetve tetemes mennyiségű szálló porral is szennyezi a levegőt.

A lúgos hidrolízis - avagy a kremáció mintájára alkotott szóval aquamáció - energiaigénye mintegy hétszer alacsonyabb a hamvasztásénál, károsanyag-kibocsátása pedig voltaképpen nulla. Az eljárás végén visszamaradó folyadék nem más, mint szerves összetevők steril elegye, beleértve sókat és aminosavakat, amelyet felhasználhatnak fertőtlenítőszerként, vagy semlegesítve biztonságosan beengedhetnek a vízhálózatba. A hátramaradó csontvázat pedig szárítás után porítják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.