A Harvey hurrikán egy négyes erősségű trópusi ciklon volt, amely 2017 augusztusában pusztított a Karib-tenger és a Mexikói-öböl térségében. A Katrina mellett a Harvey-t tartják a világtörténelem legköltségesebb hurrikánjának , annak köszönhetően, hogy közvetlen csapást mért a texasi Houston városára, hatalmas károkat és árvizeket okozva ott.
A Climate Change című tudományos folyóiratban a napokban publikálták egy kutatás eredményét, amely során számszerűsíteni kívánták, pontosan mekkora anyagi kár köthető a Harvey hurrikánhoz. A tudósok korábban 20 milliárd dollárra becsülték ezt, de az új számítási módszerek már 90 milliárdos kárt mutatnak. Ebből pedig 69 milliárd egészen biztosan a klímaváltozás számlájára írható.
Múlt hónapban már megjelent egy hasonló tanulmány ugyanebben a folyóiratban, akkor a 2007 és 2017 között Új-Zélandot sújtó szárazságot vizsgálták kutatók. Számításaik szerint a 4,8 milliárd dolláros kárból legalább 800 millió közvetlenül a globális felmelegedéshez volt köthető. A 470 milliós kárt okozó áradásokból pedig 140 millió dollárért felelős a klímaváltozás.
Az újdonsült eredményekre reagálva Friederike Otto, az Oxfordi Egyetem klímaváltozással foglalkozó intézetének igazgatója elmondta, hogy felnyithatja a politikai vezetők szemét, mennyire fontos és hosszútávon jövedelmező lehet a környezetvédelemre fókuszálni. A szakértő szerint a jövőben akár az is lehetséges volna, hogy részletes listát írjanak az egy bizonyos természeti katasztrófához köthető károkról, ami talán jobban felnyitná a világ lakosságának szemét is.