Elképesztően meleg volt az Antarktiszon

A Seymour-szigeten jegyzett 20,75 Celsius-fok a kutatók szerint hihetetlen és abnormális. Az időjárási feljegyzések kezdete óta most fordult elő először, hogy 20 foknál melegebb volt Antarktiszon.

A rekordmagas hőmérsékletet február 9-én mérték. Az új rekord 1 Celsius-fokkal magasabb az előző, 19,8 Celsius-fokos rekordnál, amelyet 1982-ben mértek a Signy-szigeten.

klímaváltozás, globális felmelegedég, klímavészhelyzet, klímaválság, extrém forróság
Egyre ijesztőbb a globális felmelegedés. Fotó: Getty Images

Több rekord is megdőlt

A következő öt év lehet a legmelegebb a Földön - a részletekért kattintson ide!

Múlt héten az Argentina által működtetett Esperanza kutatóállomáson 18,3 Celsius-fokot mértek. Ez az érték volt a legmagasabb volt a térségben az időjárási feljegyzések 1961-es kezdete óta. Egy másik argentin kutatóállomáson, a Marambión pedig 14,1 fokot mértek, amely 1971 óta a legmagasabb februári hőmérséklet.

A brazil kutatók - akik háromnaponta gyűjtik össze az adatokat a Seymour-szigeti időjárási megfigyelő államoásokról - hihetetlennek és abnormálisnak nevezték a 20 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet. "Sok ellenőrző állomásunkon látjuk a melegedés trendjét, de ilyet még soha nem tapasztaltunk" - mondta Carlos Schaefer kutató.

A Dél-Shetlandi-szigeteken és a James Ross-szigetcsoporton az elmúlt 20 évben szokatlan hőmérsékleteket jegyeztek fel. A mostani évszázad első tíz évében lehűlést tapasztaltak, ám azóta meredeken emelkedik a hőmérséklet. A kutatók szerint ez valószínűleg az óceáni áramlatok elmozdulása és az El Nino-jelenség hatására történt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.