Ahogy már korábban megírtuk , tavaly a fiatal klímaaktivistát, Greta Thunberget válaszotta az év emberének a Time. A lány úttörő ötletét, a "klímasztrájk" kifejezést pedig az év szavának nyilvánították a Collins szótár szerkesztői. Érdekes módon a 2019-es év legellenszenvesebb német szava is a klímaváltozáshoz kapcsolódik, ez pedig nem más, mint a "klímahisztéria".
Ezért ez a legvisszataszítóbb szó
A német sajtóban széles körben elterjedt "klímahisztéria" kifejezés általánosítja, betegesnek tünteti fel és egyfajta kollektív pszichózisnak láttatja az éghajlatváltozás megfékezése iránti növekvő elkötelezettséget. A szó használói lejáratják és elhiteltelenítik a klímaváltozás megfékezését szolgáló erőfeszítéseket és az ügyről folytatott vitákat - áll a zsűri indoklásában. Az éghajlatváltozásról felhalmozott tudományos ismeretek alapján megállapítható, hogy a klímahisztéria kifejezés félrevezető, és használata felelőtlen módon a tudományellenes tendenciákat támogatja.
A Darmstadti Egyetem független zsűrije már 1991 óta választja ki az év legellenszenvesebb szavát (Unwort des Jahres) a beküldött javaslatokból. A kezdeményezés célja a nyelvi tudatosság és érzékenység fejlesztése a közbeszéddel, nyilvános kommunikációval kapcsolatban. A szavakat többek között az alapján vizsgálják, hogy sértik-e az emberi méltóságot vagy a demokratikus alapértékeket, de figyelembe veszik a szavak félrevezető vagy gyengítő, eufemisztikus jellegét is.
A 2019-es megmérettetésre 397 kifejezést és szófordulatot jelöltek az év legcsúnyább szavának. A leggyakrabban jelölt szavak közé tartozik például a "klímatagadó", a "repülési szégyen" és a "szennyezési jogok" is.