Ezért nem szabad etetni nyáron a vízimadarakat

Nemcsak felesleges nyáron etetni a vízimadarakat, hanem kifejezetten veszélyes is lehet számukra a későbbi időszakban, például a téli túlélés szempontjából.

A madarak 40 százaléka eltűnt a szántóföldekről és rétekről az elmúlt több mint két évtizedben. Részletek itt.

Nyáron a vízimadarak korlátlanul találnak maguknak táplálékot, ezért etetésük felesleges. Ráadásul tömegesen megbetegíti és veszélybe sodorja őket, ha pusztán jó szándékból ételmaradékot, de akár madáreleséget is dobunk a madaraknak - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ( MME ). A szervezet arra kéri a víz mellett sétálókat, strandolókat, kirándulókat és nyaralókat, hogy sehol és semmivel ne etessék a vízimadarakat - ez ellen világszerte küzdenek a hatóságok és a természetvédelmi szervezetek.

Károsan hat a vízimadarak viselkedésére az etetés. Fotó: Getty Images
Károsan hat a vízimadarak viselkedésére az etetés. Fotó: Getty Images

Különbség van etetés és etetés között

A vízimadarak egész éves életmódja, különösen téli túlélési szabályai alapvetően eltérnek az énekesmadarakétól. Utóbbiak télen hálásak az etetésért, sőt, ez kifejezetten életmentő lehet számukra. "Ezzel szemben a nyári etetés megbetegíti a vízimadarakat, szennyezi a környezetet és rontja a víz minőségét, valamint a mesterségesen fenntartott táplálékbőség kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést. Később ezek a madarak fagynak jégbe télen" - sorolja a kockázatokat az MME.

A nyáron etetett vízimadarak ősszel nem vonulnak el, így az emberek tovább etetik őket, látva a "sok szegény, éhes", valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen madarat. A fagyok beköszöntével a madárlétszám folyamatosan nő, hiszen a vonuló madarak is leszállnak az etetőhelyeknél. Ez viszont tovább erősíti az emberek etetési hajlamát, aktivitását.

Nem várt mellékhatás továbbá, hogy az etetőhelyek mesterségesen fenntartott táplálékbázisa közelében évről évre több madár költhet, így nő a nyári kéregetők száma, és immár több madárral kezdődik újra a folyamat - vázolta fel a végzetes csapdahelyzetet az egyesület.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra