Tehéntejet vagy növényi italokat iszunk? Nem mindegy

A növényi italok minden környezeti mutatóban (víz- és földhasználat, üvegházgáz-kibocsátások) jobban teljesítenek, mint a tehéntej. Persze ez nem jelenti azt, hogy teljesen mentesek lennének a környezeti terheléstől.

A növényi italok és a tehéntej környezeti terhelését hasonlította össze friss cikkében a Másfélfok. A cikk szerint egészségügyi és környezettudatossági okok is állhatnak amögött, hogy előbbiek Magyarországon is egyre népszerűbbek. Általánosan elfogadott és valóban megalapozott tény, hogy a növényi italok fogyasztása környezetterhelés szempontjából előnyösebb a tehéntejnél, bár a tejalternatívákat választók többsége számára ez egyelőre sokadlagos szempont az egészségre gyakorolt hatás, az élvezeti érték és az állatjóléti szempontok után.

A mandulaital előállítása a legvízigényesebb

A növényi italok környezeti hatásának vizsgálatakor a három legfontosabb szempont:

  • a vízigény,
  • a földszükséglet,
  • az üvegházhatású-gáz-kibocsátások.

A tehéntej előállítása során az előbb említett három szempont (víz, föld, kibocsátások) mérőszámai jelentősen magasabbak a növényi italokéhoz képest. A különböző növényi italok előállításának persze eltérő mértékű lehet a környezeti terhelése, viszont még a rizsitalhoz tartozó legmagasabb karbonlábnyom mértéke is kevesebb mint fele a tehéntejéhez képest. 

növényi ital, tej
NEm minden növényi ital ugyanannyira környezetkímélő. Fotó: Getty Images

Bár a vízszükséglet tekintetében a legtöbb növényi ital előállítása során felhasznált víz mennyisége igen magas, de még így is a fele, mint amit a tehéntej előállítása igényel. Ebben a tekintetben a mandulaital szerepel a legrosszabbul, amelynek vízigénye sok esetben többszöröse a tehéntejének, de átlagosan is azzal összehasonlítható mértékű. Mindezen felül jelentős a méhek számára káros permetezőszer-igénye, továbbá a Föld mandulatermelésének nagyjából 80 százaléka Kaliforniából származik, így a szállítás során keletkező üvegházgáz-kibocsátást is fontos figyelembe venni.

kókusz alapú tejhelyettesítők (és más kókusz alapú termékek) szintén rendelkeznek ezzel a hátránnyal, ezenfelül a gazdaságos termelést megalapozó erdőirtások a biodiverzitást erősen megtépázzák és növelik a légszennyezettséget. Általánosan elmondható azonban, hogy termőföldszükségletet tekintve jellemzően a tehéntej megtermeléséhez szükséges föld kevesebb mint 10 százaléka elegendő a növényi italokhoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.