Ha készházat veszel, tudni fogod a karbonlábnyomát

A megrendelők tudatosabb döntéseinek támogatásaként a készházaknál idén bevezetik a karbonsemlegességi mutatót. Ez azt jelzi majd, hogy az adott épületnek mekkora a karbonlábnyoma.

Már több országban használják a karbonsemlegességi mutatót, amelynek alkalmazását uniós szinten 2030-tól teszik majd kötelezővé. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének Környezettudatos és Szerelt Technológiás Szakmai Tagozata Magyarországon önkéntes alapon vállalta a mutató idő előtti bevezetését. Az intézkedés célja az emberek tájékoztatása arról, hogy az általuk megrendelt ház mennyire felel meg jövőbeni elvárásaiknak. A dokumentum arra is választ ad, hogy a megálmodott épület részt vesz-e a klímavédelemben, például mennyi szén-dioxidot bocsájt ki.  

karbonlábnyom, klímavédelem, készház, MAKÉSZ
Az új tulajdonosok ezentúl környezetvédelmi információkkal is el lesznek látva. Fotó: Getty Images

A kulcs a széndioxid

A karbonsemlegességi mutató kiszámításánál figyelembe veszik egyebek mellett, hogy az épület az anyaga előállításánál mennyi szén-dioxidot kötött le, és működés közben majd mennyit bocsájt ki. Azt is belekalkulálják, ha az építőanyagot messzebbről kell a helyszínre szállítani. A szén-dioxidot főként a növények kötik le, közülük nagyon jó építőanyag a fa és a kender is.

Európában az építőiparban főként a lucfenyő terjedt el. Ebből Magyarországon a klímaváltozás miatt már csak elenyésző mennyiség van, így Nyugat-Európából szerzik be a készházak szerkezetéhez szükséges faanyagot, fűrészáru pedig Szlovákiából, Ukrajnából és Romániából érkezik. 

Sokkal kisebb a rezsi

Az úgynevezett szerelt technológiás, vázszerkezetes építkezéssel foglalkozó vállalkozások alkotják a Magyar Környezettudatos és Szerelt Technológiás vállalatok Szövetségét (MAKÉSZ), amelynek jelenleg 22 tagja van. Ezek a cégek éves szinten 450-500 készházat építenek fel, főként családi házakat, de építettek már bölcsődét, iskolát és kisebb sportlétesítményeket is. Az ezzel a technológiával felépített családi házak rezsije a fele vagy harmada a hagyományosan épült házaknak, ami annak köszönhető, hogy a felhasznált anyagoknak jó a hőszigetelési képessége. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.