Hét év után visszatért egy aggasztó időjárási jelenség

Hét év után újból El Nino éghajlati jelenség alakult ki a csendes-óceáni térségében – derül ki az ausztrál meteorológiai hivatal (BOM) kedden kiadott hivatalos jelentéséből.

A bejelentés két héttel a Meteorológiai Világszervezet bejelentését követően érkezett, amely hét év után számolt be az El Nino jelenség kialakulásához szükséges körülményekről a Csendes-óceán trópusi térségében. A BOM márciusban figyelmeztetést, júniusban pedig riasztást adott ki az El Nino jelenség kialakulása miatt. Az ausztrál meteorológiai hivatal a hőmérséklet növekedését tapasztalta az indiai-óceáni dipólusként (IOD) ismertté vált hőmérséklet-ingadozási jelenség során.

szárazság, Ausztrália
Az El Nino hatására Ausztrália nagy részén forró, száraz idő várható. Fotó: Getty Images

A Csendes-óceán, az Indiai-óceán és a trópusok éghajlati tényezőit vizsgáló Climate Driver Update legfrissebb jelentése szerint a két jelenség együttes, tavaszi előfordulása megerősíti a meteorológiai hivatal előrejelzését, amely szerint Ausztrália nagy részén melegebb és szárazabb idő várható a következő három hónap során. A hivatal hangsúlyozta: amennyiben egyszerre fordul elő pozitív IOD és El Nino, az még inkább fokozza a szárazságot. Az El Nino miatt valószínűleg 2024 közepéig a globális felmelegedés folytatására lehet számítani.

Szakértők a klímaváltozást, a tengerek felszínének felmelegedését és az El Nino éghajlati jelenséget tették felelőssé az egyre forróbb időjárásért. Az El Nino hatására a Csendes-óceánon már májusban rekordhőmérsékleteket mértek, júniusban az Atlanti-óceán északi részét pedig példátlan tengeri hőhullámok sújtották.

Idén júliusban a globális átlaghőmérséklet immár 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodási előtti átlaghőmérsékletet. Mit jelent ez a jövőre nézve? Mutatjuk a szakértő véleményét.

A ciklikusan jelentkező természetes éghajlati jelenség idén a három évig tartó – a Csendes-óceánon a globális hőmérsékletet csökkentő – La Nina éghajlati jelenséget követően tér vissza. Az El Nino-hatás következtében az év második felében szélsőséges időjárási jelenségekre lehet számítani: a csendes-óceáni szigeteken trópusi ciklonokra, Dél-Amerikában heves esőzésekre, Ausztráliában és Ázsia egyes részein pedig szárazságra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.