Hiába az eső, továbbra is bajban a Velencei-tó

Az elmúlt napok esőzései nyomán több centimétert emelkedett a Velencei-tó vízállása, amely ugyanakkor még így is nagyon alacsony.

Az idei évet megelőzően 63 centiméter volt a tó valaha feljegyzett legalacsonyabb vízállása. Ezt az adatot több mint hetven évvel ezelőtt, 1949 októberében rögzítették. Az idei rendkívül forró és száraz nyár új rekordot hozott. Augusztus 17-én már csupán 55 centiméter volt a vízállás, sőt, a Belügyminisztérium Vízügyi Főigazgatóságának adatai szerint augusztus 19-én 50 centimétert mértek. Ez utóbbi érték ugyanakkor egy, a Portfoliónak küldött olvasói visszajelzés alapján nagy valószínűséggel az erős szél eredménye lehetett, hiszen nem reális, hogy néhány óra alatt három centimétert is csökkenjen a tó szintje.

Drónfelvételen a Velencei-tó Gárdonynál 2022. augusztus 17-én. A tartós hőség miatt ezen a napon a vízállás 55 centiméter volt, ami 8 centiméterrel alacsonyabb a valaha mért legalacsonyabb szintnél, 63 centiméternél
Drónfelvételen a Velencei-tó Gárdonynál augusztus 17-én. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

A múlt szombaton érkezett hidegfront és esőzés hatására mostanra 59 centiméterig emelkedett a vízállás a Velencei-tavon. A Portfolio cikke szerint ez valóban a csapadék következménye lehet, mert a hatóságok mindeddig nem adtak hírt mesterséges vízpótlásról. Ugyanilyen magas vízállást utoljára augusztus 11-én mért a Vízügy. Érdemes megemlíteni, hogy a valaha volt legmagasabb szint az 1963 márciusában mért 226 centiméter, a mostani mintegy négyszerese.

Mint azt korábban megírtuk, a tavat a vízszintcsökkenés mellett halpusztulás is sújtotta az utóbbi időszakban. A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) közlése szerint egy harcsavírus aktiválódása tehető felelőssé az elhullások zöméért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra