Így kerülhet az asztalra, amit lehúzunk a vécén

A rossz mezőgazdasági gyakorlatok és a klímaváltozás miatt gyorsuló ütemben romlik a termőtalaj világszerte. A helyzeten a szennyvíziszap használata javíthatna, amely alternatívát jelenthet műtrágyák helyett – véli Jurecska Laura környezetkémikus, az ELTE TTK Mikrobiológiai Tanszék oktatója.

Nagyobb terméshozamot jellemzően műtrágyázással próbálnak elérni a mezőgazdaságban. 2020-ban a világ műtrágya-felhasználása meghaladta a 200 millió tonnát, ez azonban rontja a talaj állapotát és a talajvíz szennyezettségét is növeli – írja a Másfélfok - Éghajlatváltozás közérthetően című szakportálon megjelent cikkében a szakember. Hozzáteszi, Európa különösen kitett az orosz és marokkói importnak, az ukrajnai háború miatti áremelkedés pedig durván kihatott a műtrágyaárakra is, így a kérdés ellátásbiztonsági szempontból is jelentős.

mezőgazdaság, trágyázás, traktor
A szennyvíziszap alternatívát jelenthet a műtrágya helyett a mezőgazdaságban. Fotó: Getty Images

A környezetkémikus szerint műtrágyák helyett alternatívát jelenthet a szennyvíziszap kijuttatása a talajra. Ez segíti a humusz megőrzését, véd az eróziós hatások ellen, javítja a talaj szerkezetét, vízgazdálkodását, valamint biztosítja, hogy a tápanyagok fokozatosan váljanak hozzáférhetővé a növények számára. „A szennyvíziszap, amelyből Magyarországon is évi 250 ezer tonna keletkezik, részben helyettesíthetné a műtrágyákat, azonban európai viszonylatban is nagy a szórás, hogy a helyi szabályozások milyen felhasználást engedélyeznek” – teszi hozzá.

A jelenlegi magyar szabályozás alapján a szennyvíziszap használata a mezőgazdaságban csak olyan növény esetén engedélyezett, amelynek termése az iszappal nem érintkezik. Jurecska Laura kifejti, hogy a legnagyobb kockázatot a szennyvíziszapban felhalmozódó nehézfémek, antibiotikum- és gyógyszermaradványok jelentik. Ezek miatt nem lehet felhasználni a benne található többi értékes nyersanyagot. Megoldást jelenthetne viszont, ha a nehézfémeket az iszapkezelés során eltávolítanák a szennyvíziszapból. Mindez azért is fontos, mert az Európai Unió célul tűzte ki, hogy 2030-ra 50 százalékkal csökkenteni kell a mezőgazdaságban használt vegyszerek mennyiségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.