Globálisan a kávébabtermesztés, illetve a kávéipar egésze felel az egyik legnagyobb mértékben az erdőirtásért, egészen pontosan a hatodik helyen szerepel a Természetvédelmi Világalap (WWF) vonatkozó listáján. Tekintettel továbbá arra, hogy milyen ütemben növekszik a kávéfogyasztás világszerte, aligha várható e téren egyhamar számottevő változás – írja a BGR. Ráadásul a klímaváltozás hatására egyre magasabban fekvő területeken jelennek meg újabb és újabb ültetvények.
E problémát ellensúlyozhatja a jövőben a kávébabmentes kávé – persze csak a törvényi előírásokkal karöltve. Az Európai Unióban például decembertől lép hatályba az a rendelet, amely megtiltja az olyan termékek behozatalát és forgalmazását, amelyek esetében a forgalmazók nem tudják bizonyítani, hogy termékeik nem kapcsolhatók erdőirtáshoz vagy más környezeti károkhoz. Nyilvánvalóan ez a kávé esetében is kardinális kérdés.
Ami azonban a kávéalternatívákat illeti, azok a múltban nem tudtak érdemben versengeni a hagyományos kávéval. A seattle-i székhelyű Atomo ellenben 2023 végén előrukkolt saját fejlesztésű kávéhelyettesítő termékével, amely a cég állítása szerint ízvilágában is képes betölteni a funkcióját. A gyártó oldalán található információk alapján kávébab helyett datolyamagot, kenyérdiófamagot, citromot, borsófehérjét, görögszénát, guavát, kölest, zöldteából kivont koffeint, gyümölcscukrot (fruktózt), napraforgómagot és szódabikarbónát használnak összetevőként.
A BGR cikke megjegyzi, egyelőre nem tisztázott, hogy az említett kávéalternatíva előállítása mennyiben tekinthető valóban fenntarthatónak. Ha azonban alkalmas az erdőirtás mérséklésére, akkor joggal remélhetjük, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben is hasznos lesz. A fák ugyanis megkötik a légköri szén-dioxidot, csökkentve ezáltal az üvegházhatást. Persze egy ponton túl a növényzet sem lesz képes ilyen módon ellensúlyozni az emberi üvegházgáz-kibocsátást. Addig is azonban a kávébabmentes kávé segíthet visszafogni a probléma eszkalációját.
Borítókép: Getty Images