Ijesztő ütemben olvad a Himalája jege

Rendkívüli mértékben olvadnak a Himalája gleccserei, ami emberek millióinak vízellátását fenyegeti Ázsiában - állapította meg egy új kutatás.

Kínai tudósok szerint hasznos lehet a gleccserek letakarása óriási lepedőkkel annak érdekében, hogy lelassítsák olvadásukat.

Az elmúlt évtizedekben a Himalája gleccserei a 400-700 évvel ezelőtti utolsó nagy gleccserelőrenyomulás, az úgynevezett kis jégkorszak átlagánál tízszer gyorsabban olvadtak - írja a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztő portál. A Leedsi Egyetem vezetésével készült kutatás eredményei szerint a Himalája gleccserei gyorsabban olvadnak, mint a világ más területeinek gleccserei. Éppen ezért az olvadás mértékét a tudósok rendkívülinek nevezik.

A Himalája gleccserei gyors ütemben olvadnak
A Himalája gleccserei gyors ütemben olvadnak. Fotó: Getty Images

A Scientific Reports című tudományos lapban bemutatott kutatás során rekonstruálták a Himalája közel 15 ezer gleccserének a kis jégkorszak alatti méretét és felszínét. Méréseik szerint napjainkig a gleccserek összterületük mintegy 40 százalékát veszítették el, amely 28 ezer négyzetkilométerről 19,6 ezer négyzetkilométerre csökkent. Mindez 390-586 köbkilométernyi jég elvesztését jelent: ez a mennyiség megfelel a ma a közép-európai Alpok, a Kaukázus és Skandinávia gleccsereiben összesen meglévő jégmennyiségnek. Az olvadás által felszabadult víz világszerte 0,92-1,38 milliméterrel emelte meg a tengerek vízszintjét.

Az Arktisz és az Antarktisz után a Himalája hegyvonulataiban van a harmadik legnagyobb mennyiségű gleccserjég, gyakran a "harmadik sarkvidékként" is utalnak rá. Ezen gleccserek olvadásának felgyorsulása jelentős befolyással van emberek százmillióinak életére, akik élelem és energia szempontjából Ázsia nagy folyórendszereitől függnek. Ilyen folyó a Gangesz, az Indus és a Brahmaputra.

A Himalájában a keleti régió gleccserei gyorsabban olvadnak. A szakértők szerint ez vélhetően a földrajzi tulajdonságok különbözőségeire és az atmoszférával való kölcsönhatásokra vezethető vissza, melyek eltérő időjárási mintákat eredményeznek. Szintén gyorsabban olvadnak a szárazföldön végződőkhöz képest azok, amelyek tavakba futnak, ezeknek ugyanis melegítő hatásuk van. Az ilyenek száma egyre növekszik, várhatóan ez is gyorsítja az olvadás mértékét. Azok a gleccserek, amelyek felszínén nagyobb a természetes hordalék mennyisége, szintén gyorsabban olvadnak: annak ellenére, hogy az összes gleccsernek csak mintegy 7,5 százalékát adják, 46,5 százalékban járulnak hozzá a teljes jégolvadáshoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.