Első, az egész kontinensre kiterjedő éghajlati kockázati jelentésében a koppenhágai székhelyű EEA rámutat, hogy Európa a világ legnagyobb ütemben, a világátlagnál kétszer gyorsabban melegedő földrésze. Eközben, még ha a Föld országainak sikerül is lassítania a melegedés ütemét, a globális átlaghőmérséklet már jelenleg is több mint 1 Celsius-fokkal meghaladja az iparosodás kora előtt feljegyzett átlagot – írja a Reuters hírügynökség.
Az EEA állásfoglalása szerint a klímaváltozás okozta károk mértéke nagyrészt attól is függ, hogy a törvényalkotók elkezdik-e felkészíteni a társadalmat a várható veszélyekre. Így például kulcsfontosságú, hogy növekedjen a biztosítások lakossági lefedettsége, hogy újratervezzék az épített infrastruktúrát, illetve új munkavédelmi szabályokra is szükség lenne, amelyek megvédik a szabadtéren dolgozókat a hőhullámok idején fellépő extrém hőségtől. A szervezet 36 éghajlati kockázati tényezőt állapított meg, amelyek azonnali intézkedések nélkül kritikus vagy katasztrofális szinten fogják sújtani Európát a mostani évszázad során. Ebbe beletartoznak egészségügyi, élelmezésügyi és infrastrukturális veszélyek egyaránt.
„Emberek százezrei halhatnak meg a hőhullámok miatt, miközben csak a partmenti árvizek évente több mint ezermilliárd euró veszteséget okozhatnak a gazdaság számára” – vázolt fel jelentésében egy pesszimista forgatókönyvet az évszázad végére az EEA. Csak összehasonlításképpen: 1980 és 2022 között mintegy 650 milliárd euró veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni a kontinens országai időjárási szélsőségek következtében.
Az Európai Bizottság kedden fogja kiadni hivatalos válaszát az EEA jelentésében foglaltakra.