Klímaválság nélkül ilyen lett volna az idei július

Az emberiség által előidézett éghajlatváltozásnak elsöprő szerepe volt az Észak-Amerikában, Európában és Kínában tapasztalt júliusi hőhullámokban – állítják a World Weather Attribution (WWA) nevű nemzetközi tudományos kezdeményezés klímaszakértői.

A mögöttünk álló hónapban több kontinens is hőhullámoktól szenvedett, sok helyütt erdőtüzek és vízhiány is súlyosbította a helyzetet. A WMA legfrissebb tanulmánya szerint az ember okozta klímaváltozás és globális felmelegedés nélkül a fentebb is említett események rendkívül ritkák lennének. „Az Európában és Észak-Amerikában mért hőmérsékletek gyakorlatilag lehetetlenek lennének az éghajlatváltozás hatásai nélkül” – hangsúlyozta Izzidine Pinto, a Holland Királyi Meteorológiai Intézet kutatója. „Kínában ötvenszer akkora volt az esélye a júliusi hőhullámoknak, mint korábban” – tette hozzá.

egy gyógyszertár utcai hőmérője 44 Celsius-fokot mutat Rómában 2023. július 18-án
Egy gyógyszertár utcai hőmérője 44 Celsius-fokot mutat Rómában július 18-án. Fotó: MTI/AP/Gregorio Borgia

A WWA kutatásában rámutattak, hogy az egyre növekvő üvegházhatás miatt az európai hőhullámok 2,5 Celsius-fokkal melegebbek voltak, mint lettek volna a klímaváltozás nélkül. Észak-Amerikában kettő, Kínában egy fokkal volt így magasabb a hőhullámok okozta hőmérséklet.

A szélsőséges intenzitású hőhullámok öt-, de akár kétévente is visszatérhetnek, amennyiben nem csökken a károsanyag-kibocsátás a bolygón, és a globális átlaghőmérséklet két fokkal meghaladja az iparosodás előtti szintet. A jelenlegi állás szerint több mint 1,1 fokkal nőtt a hőmérséklet. „Ameddig nem fogjuk vissza a károsanyag-kibocsátást, egyre több és több ilyen szélsőséges időjárási jelenséget láthatunk majd” – emelte ki Friederike Otto, a londoni Grantham Institute for Climate Change kutatója.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.