Környezetbarát tisztítószerek: erre figyeljünk vásárlásnál

Napjainkra jelentősen emelkedett a környezetbarát tisztítószerek iránti kereslet Magyarországon, a Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint azonban érdemes körültekintőnek lenni, mert egyes gyártók megtéveszthetik a vásárlókat.

Egyetlen év alatt, 2019-ről 2020-ra 42 százalékkal nőtt a környezetbarát mosó- és tisztítószerek forgalma, illetve a választék is 27 százalékkal bővült a szegmensben - írja a Nielsen piackutatóval közös felmérése alapján a Tudatos Vásárlók Egyesülete . A kínálat követi tehát a keresletet, hiszen az Eurobarométer adatai szerint a magyarok 88 százaléka aggódik a termékekben lévő vegyi anyagok egészségi, illetve 87 százaléka azok környezeti hatása miatt.

A vásárlók egyre inkább a környezetbarát tisztítószereket keresik itthon is
A vásárlók egyre inkább a környezetbarát tisztítószereket keresik itthon is. Fotó: Getty Images

"Rendkívül aggályos, hogy környezetbarát tulajdonságokra utaló szavakkal, képi megjelenítéssel kelletik magukat a tisztítószerek. Ezeket az állításokat ugyanis a legtöbbször nem ellenőrzi olyan független hitelesítő szervezet, mint például az EU Ecolabel " - olvasható a közleményben. Európai uniós ökocímkét azok a termékek és szolgáltatások kaphatnak ugyanis, amelyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké és szolgáltatásoké. A minősítést független szakértők folyamatosan ellenőrzik, vagyis a védjegyezésért nem a gyártó felel.

A műszálas ruhák mosásakor felszabaduló mikroszálak szennyezhetik az északi-sarkvidék vizét egy közelmúltbeli tanulmány szerint.

A kritériumrendszer szigorú, éppen ezért a termékek egy része nem tud, esetleg a gyártók nem is szeretnének annak megfelelni. Helyette különböző trükkökkel próbálják környezetbarát terméknek beállítani a kínálatukat. Ilyen például a csomagolás zöldítése, amikor álismérvek kiemelésével igyekeznek meggyőzni a vásárlókat. A Tudatos Vásárlók Egyesülete aggályosnak tartja, hogy mint felméréséből kiderült, hogy 2020-ban minden termékkategóriában gyorsabban nőtt a minősítés nélküli termékek forgalma, mint a minősítettekké.

Mire figyeljünk a vásárlásnál?

"Azok a cégek, amelyek nem minősíttetik a termékeiket független fél által, kihasználják a fogyasztók egyre inkább megmutatkozó környezetvédelmi érzékenységét, miközben nem igazolják - például hiteles minősítéssel -, hogy valóban rászolgáltak erre a bizalomra, sok esetben kifejezetten megtévesztve a fogyasztókat" - szögezte le a fogyasztóvédelmi szervezet. Annak érdekében, hogy valón környezetbarát terméket vigyünk haza, a Tudatos Vásárlók szerint az alábbi intő jelekre érdemes figyelni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Szinte minden öko- vagy annak nevezett tisztítószer csomagolása részben vagy teljesen újrahasznosított, és ezt rendszerint ki is emelik a gyártók. Bár a csomagolás újrahasznosítása valóban jár környezeti előnyökkel, de önmagában semmit sem mond el a termék tartalmáról. Mindenképpen keressük tehát ökominősítést a címkén.
  • Az álökotermékeknek további jellegzetessége, hogy természetes vagy biológiailag lebomló összetevőkre hivatkoznak rajtuk. Hiteles ökocímke hiányában viszont valószínű, hogy mégis tartalmaznak valamilyen környezetkárosító vagy kockázatos komponenst is.
  • Egyre több tisztítószeren is látható a vegán felirat. A hivatalos vegán logó eredetileg azt jelzi, hogy a termék nem tartalmaz állati eredetű összetevőt, sem állati mellékterméket, és nem tesztelték állatokon. A terméken, legújabban megjelenő vegánlogók mögött azonban gyakran nincs hiteles minősítés, így például nincs külön megemlítve, hogy a fejlesztés/gyártás során nem tesztelték-e a terméket állatokon. És természetesen ez a minősítés sem árulja el, hogy alapvetően környezetbarát-e a termék.
  • A bővülő piacon egyre nehezebb kitűnni, ezért találkozhatunk olyan címkékkel is, mint "napenergiával gyártva", "életbarát" vagy "környezetbarát termék". Ha nincs mellettük hiteles címke, akkor ne higgyük el, hogy teljes mértékben környezetkímélők.

A fenti jelzők mindig a termék egy-egy tulajdonságát emelik ki, azonban semmit nem mondanak arról, hogy a termék összességében környezetbarátabb-e, mint a többi. A hivatalos EU Ecolabel minősítéssel rendelkező termékeknél bizonyított ez az előny.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.