Meglepő módszerrel válhat lebomlóvá a műanyag

Forradalmasíthatják a műanyagok újrahasznosítását egyes enzimek, amelyeket a gyászbogárlárvák emésztőrendszerében találtak – állítják ausztrál tudósok.

A Queenslandi Egyetem kutatói rájöttek, hogy a műanyagot kedvelő Zophobas morio, vagyis a szuperféregként is emlegetett gyászbogárlárva az emésztőrendszerében meglévő enzimeknek köszönhetően akár úgy is életben tud maradni, hogy pusztán az egyik legelterjedtebb műanyaggal, a polisztirollal táplálkozik. A felfedezés nagy előrelépést hozhat a műanyaghulladékok ártalmatlanításában – ismertette az új kutatás egyik szerzője, Chris Rinke.

hulladék, műanyag, újrahasznosítás
Forradalmasíthatják a műanyagok újrahasznosítását. Fotó: Getty Images

Élő mini reciklálóüzemek

A szuperférgek úgy működnek, mint mini reciklálóüzemek: szájukkal felaprítják a polisztirolt, majd azzal táplálják a bélrendszerükben élő baktériumokat. A Queenslandi Egyetem kutatói a lárvák három csoportját tartották más-más étrenden, és úgy találták, hogy a polisztirollal táplálkozó szuperférgek még növelték is súlyukat. A kutatócsoport több olyan enzimet is azonosított a lárvák beleiben, amelyek képesek lebontani a polisztirolt és a sztirolt. Mindkét műanyag gyakori az elviteles ételek csomagolásában, a szigetelésben és egyes autóalkatrészekben.

Nem a féregfarmok jelentenék a megoldást

Mindazonáltal nem valószínű, hogy nagyüzemi féregfarmok jönnének létre a műanyaghulladék feldolgozására. Inkább arról van szó, hogy meg kell találni azt az enzimet, amely a legnagyobb hatékonysággal segíthetne a műanyagok lebontásában a hulladék-feldolgozókban. Az enzim általi lebontás termékeit más mikrobák értékes alkotóelemmé alakíthatnák, például bio műanyagok előállításához.

Már korábbi kutatások is kimutatták, hogy egyes bogarak lárvái képesek elfogyasztani a polisztirolt, de a mostani kutatás nagy előrelépés annak megértésében, hogy a szuperférgek bélrendszerében élő baktériumok molekuláris szinten miként oldják meg a műanyag lebontását. Igaz, már más nemzetközi kutatásokban is sikerrel használtak baktériumokat vagy gombákat plasztik lebontására, az viszont egyelőre még kérdéses, hogy ezek a technológiák működőképesek-e kereskedelmi szinten.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.