Mennyire biztonságos a repohár?

Az egyszer használatos műanyagtermékeket szigorú korlátozásával egyre „divatosabbá” válnak a többször használható, betétdíjas, visszaváltható poharak, az úgynevezett repoharak. De vajon mennyire biztonságos és higiénikus ezek használata a vendéglátóhelyeken? Mutatjuk a szakértő válaszát.

Egyre többen próbálnak ügyelni arra, hogy csökkentsék az általuk termel hulladék mennyiségét. Számos alternatív megoldás elérhető ahhoz, hogy sikerrel járjunk az eldobható eszközök népszerűségének csökkentésében. Ilyen alternatív eszköz a repohár is, amely ugyan műanyag, de sokkal tartósabb, ezért jóval tovább használható, mint egyszer használatos elődei. A vendéglátóhelyeken történő biztonságos, higiénikus használata, tisztítása és újratöltése azonban több kérdést is felvet. A válaszokat Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos árulta el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) közösségi oldalán megosztott bejegyzésben. 

repohár, többször használható pohár,
Manapság egyre többen próbálnak ügyelni arra, hogy csökkentsék az általuk termel hulladék mennyiségét. Fotó: Getty Images

Mégsem szabadna újratölteni?

A repohár használata során alapvetően a fogyasztói edényekre vonatkozó szabályokat kell betartani, így tehát alapszabály, hogy a már használt poharat nem szabad a kiszolgálópultban újratölteni, hanem minden esetben tiszta poharat kell biztosítani a vendégnek – hangsúlyozta a főállatorvos. Mint írta, ennek fő oka, hogy a külső környezetből visszakerülő pohár potenciális szennyeződésforrás lehet – például akkor, ha a fogyasztó koszos kézzel fogdosta össze. Ezenkívül az is problémás, hogy a már használt, nyálas pohár véletlenül hozzáérhet a sörcsaphoz vagy a tömény italok kiöntőjéhez, amelyből aztán a többi vevőt is kiszolgálják. Ha valaki mégis ragaszkodna a pohár újratöltéséhez, akkor annak Bognár Lajos szerint egyetlen elfogadható módja van: ha a poharat a vendég asztalánál töltik újra, vagyis anélkül, hogy az visszakerülne a kiszolgálópultba.

Gyakran használunk ételtárolókat különböző célokra, ezért joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon milyen dobozokat érdemes választani. Szakértő segít eldönteni, hogy a műanyag vagy az üveg mellett tegyük-e le a voksunkat.

Mire kell odafigyelnie a vendéglátóknak?

A fentieken kívül a Nébih szakembere további tanácsokkal is szolgált. Mint írta, az alábbiakat leginkább a vendéglátók figyelmébe ajánlja, de azért fogyasztóként sem árt ismernünk ezeket.

  • A használt poharakat – ideértve a repoharakat is – úgy kell visszagyűjteni, hogy az ne eredményezzen élelmiszerbiztonsági kockázatot, vagyis a visszagyűjtött használt poharak ne érintkezhessek tiszta poharakkal és élelmiszerekkel, italokkal.
  • Gondoskodni kell az repohár fertőtlenítő mosogatásáról – ugyanis ez is fogyasztói edénynek minősül.
  • Bár a repoharak alapvetően többször használhatóak, ezekre attól még fogyóeszközként kell tekinteni. Ez azt jelenti, hogy kizárólag addig szabad használni a poharakat, amíg ép a felületük – ugyanis csak így tisztíthatóak megfelelően.

A vendéglátóegységekben tehát az repoharakkal sem lehet „megúszni” a rendszeres pohárcserét: az üvegből készült darabok ugyanis előbb-utóbb eltörnek, a műanyag pedig gyorsan elkopik, elhasználódik – emelte ki a szakértő. Megjegyezte továbbá, hogy ma már az élelmiszerbiztonsági hatósági ellenőrzéseknek is része, hogy megvizsgálják a fogyasztói edények – köztük az repoharak – anyagát és épségét, valamint azok kezelésének és mosogatásának módját. A nyári fesztiválszezon idején például kiemelt figyelmet szentelnek ennek.
A hasonló, élelmiszer-biztonságot vagy állattartást érintő kérdéseket egyébként továbbra is várják a komment@nebih.gov.hu e-mailcímre. Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos válaszait szerdánként teszik közzé a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közösségi oldalán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.