Mindenhová eljuthat a füst Ausztráliából

Az ausztráliai erdő- és bozóttüzek füstje várhatóan körbeszállja Földet, és vissza fog térni az ország fölé - figyelmeztettek az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) kutatói.

Műholdfelvételek segítségével a NASA szakemberei december vége óta tanulmányozzák az Ausztráliából terjedő füst és aeroszolok terjedését.

tűzvész, erdőtűz, bozóttűz, füst,
Füstoszlopok szállnak fel a dél-ausztráliai Kenguru-szigetről. Fotó: MTI/EPA

Január 8-áig a füst már félúton járt a Föld körül. Elsodródott Dél-Amerika felett, ahol ködös égboltot, valamint színes naplementéket és napfelkeltéket idézett elő - olvasható a NASA közleményében.

Súlyos légszennyezést okoz a füst

2019 legnagyobb katasztrófáiról korábbi cikkünkben olvashat - kattintson ide!

Az ausztráliai tüzek füstje Új-Zélandon is súlyos légszennyezést idéz elő és sötétre színezte a szigetország hegyeit takaró havat. A perzselő hőség és a térséget uraló szárazság együttese szokatlanul sok úgynevezett tűzviharfelhőt idézett elő. Ezek segítik a füst feljutását a sztratoszférába, több mint 16 kilométer magasságba, és ha oda eljut, a füst képes több ezer kilométert megtenni forráshelyétől, és hatással lenni a légköri viszonyokra szerte a világon - írták a kutatók.

Az országban szeptember óta tomboló bozóttüzek eddig mintegy 28 ember életét követelték, kétezer otthont pusztítottak el és sűrű füst borította be a nagyvárosokat. Hatalmas kár keletkezett az élővilágban is: akár egymilliárd állat is elpusztulhatott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.