Rájöttek, hogyan tisztítható olcsón a víz

A perfluor-alkil anyagok (PFA-k) családjába tartozó mesterséges vegyi anyagok nem csupán jószerével elpusztíthatatlanok, de napjainkra szinte minden csepp vízben megtalálhatók a Földön. Amerikai kutatók szerint azonban egy egyszerű és olcsó módszerrel megtisztítható a víz ezektől a műanyagoktól.

Tapadásmentes konyhai eszközöktől az ételcsomagoláson át a vízálló sminkekig megannyi különféle termék előállításához használnak PFA-kat világszerte az 1940-es évek óta. Mintegy 12 ezer szintetikus vegyi anyag tartozik ebbe a csoportba, amelyek közös jellemzője, hogy egy olyan szén-fluor kötést tartalmaznak, amelyet lényegében semmi sem tud lebontani a természetben. Így tehát amikor ezek a vegyületek bekerülnek a környezetbe, a Föld vízkörforgásának részévé válnak. Mint az a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) közleményében olvasható, az elmúlt hetven évben a PFA-k mondhatni minden egyes csepp vizet beszennyeztek a bolygón, és az említett kémiai kötésük miatt a vízkezelő rendszerek zöme sem tudja ezeket ártalmatlanítani.

csapvíz, mosogató
Egy új eljárás segíthet megtisztítani a csapvizet a PFA műanyagoktól. Fotó: Getty Images

A tudomány ráadásul csak az utóbbi időben kezdi felismerni, mekkora veszélyt is jelent valójában a PFA-k felhalmozódása az emberi és állati szervezetben. A többi között rákbetegségek és pajzsmirigyproblémák is kapcsolatba hozhatók a jelenséggel. Sürgető tehát, hogy megoldás szülessen arra, hogyan lehetne hatékonyan kivonni a PFA-kat a vízből. A kutatók többféle módszerrel is kísérleteznek, ezek azonban jellemzően vagy extrém magas hőmérsékletet, speciális vegyületeket, esetleg UV-fényt igényelnek, vagy olyan melléktermékeket hoznak létre, amelyek szintén károsak, így további vízkezelési lépéseket tesznek szükségessé.

Lefejezi a PFA-kat egy új technológia

A Science című tudományos folyóiratban publikált tanulmányukban az UCLA és a Northwestern Egyetem kutatói most bemutattak egy olyan eljárást, amely a korábbiaknál életszerűbb megoldást kínálhat a problémára. William Dichtel és Brittany Trang, az utóbbi egyetem kémikusai felfigyeltek ugyanis arra, hogy a PFA-vegyületek egyrészt egy makacs szén-fluor kötések alkotta farokrészre, másrészt egy fejrészre oszthatók fel, amelyben gyakran találhatók negatív töltésű oxigénatomok. Márpedig ezek erős reakcióba tudnak lépni más vegyületekkel.

Egy közelmúltbeli kutatás szerint a PFA-k szintje az esővízben is meghaladja az egészségügyi határértéket.

Dichtel csapata mindezek alapján kialakított egy kémiai guillotint. A PFA-kat tartalmazó vizet dimetil-szulfoxid (DMSO) és nátrium-hidroxid, avagy lúgkő hozzáadásával 80-120 Celsius-fok közötti hőmérsékletre melegítették fel a kutatók. Az eljárás a PFA-kat elválasztotta a fejrészüktől, és nem maradt hátra más, csak a reaktív farokrész. Végül mindennek hatására fluoratomok kezdtek kiválni a vegyületekből, fluoridot alkotva, amely a fluor legbiztonságosabb formája. „A szén-fluor kötések szupererősek, a töltéssel rendelkező fejrészük jelenti viszont az Achilles-sarkukat” – magyarázta Dichtel.

A kísérlet ugyanakkor egy váratlan eredményt is hozott, a vegyületek ugyanis nem pontosan úgy bomlottak szét, ahogy azt a kutatók várták. A rejtély feloldása érdekében Kendall Houkhoz, az UCLA professzorához és Yuli Lihez, a Tiencsini Egyetem hallgatójához, Houk csapatának távmunkában dolgozó szakemberéhez fordultak segítségért. A kutatók arra számítottak, hogy a PFA-vegyületek szétesése közben egyszerre csak egy szénatom hasad majd le azokból. Li és Houk számítógépes szimulációiból viszont kiderült, hogy valójában két-három szénatom is levált a moluklákról szimultán. A szimulációkból ugyanakkor arra is fény derült, hogy a folyamat során kizárólag fluorid, szén-dioxid és hangyasav képződik melléktermékként. Utóbbi kettő ártalmatlan, fluoridot pedig egyes helyeken szándékosan adnak az ivóvízhez a fogszuvasodás megelőzése érdekében. Dichtel és Trang a melléktermékek mibenlétét később további kísérletek során is igazolni tudta.

A kutatások egyelőre tíz különböző típusú PFA lebontására terjedtek ki, a tanulmány szerzői ugyanakkor azt remélik, hogy módszerük valamennyi PFA esetében működni fog, amely karbonsavakat tartalmaz. Emellett segíthet megtalálni a PFA-k többi osztályának gyenge pontjait is. Houk ezen felül felhívta a figyelmet, hogy a technológia egyszerűsége, a viszonylag alacsony melegítési igény és a káros melléktermékek hiánya azt jelenti, hogy lényegében nincs felső korlátja annak, mennyi vizet lehet egyszerre kezelni vele. Összességében tehát egy hatékony eszközt szolgáltathat a víztisztító telepek számára a PFA-k eltávolításához az ivóvízből.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.