Rekordközeli meleget hozott az április

Az idei volt az eddig mért két legmelegebb április egyike a világon az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálata (C3S) mérései szerint.

Kóros-e, ha félünk a klímaváltozástól? Részletek itt.

Áprilisban a levegő hőmérséklete globálisan 0,7 Celsius-fokkal volt magasabb az 1981 és 2010 közötti áprilisi átlagnál. Eközben csupán statisztikailag jelentéktelen mértékben, 0,01 fokkal maradt el a 2016 áprilisában mért rekordértéktől.

Az idei volt az eddig mért második legmelegebb április
Az idei volt az eddig mért második legmelegebb április. Fotó: Getty Images

Európa nyugati részén több országban is jóval az átlag feletti, míg a kontinens északkeleti területein az átlag alatti hőmérsékletet mértek. Szibéria nagy részén, Grönland északi vidékén, az Antarktisz néhány területén és az alaszkai partoknál az átlagnál sokkal melegebb volt idén áprilisban. Mexikóban, Afrika középső és északnyugati területein, valamint Nyugat-Ausztráliában szintén jóval az átlag fölötti hőmérsékletet mértek. Az átlagnál jelentősen hidegebb volt Kanada középső vidékén, míg Dél- és Délkelet-Ázsia egyes területein a szokásosnál kicsit hűvösebbet mértek.

Mint azt korábban megírtuk , ugyancsak a C3S mérései alapján a 2019-es év volt a legmelegebb év Európában a rendszeres mérések kezdete óta. A sarkvidéki területek hőmérséklete például csaknem egy egész Celsius-fokkal meghaladta a szokásos értéket. Az eddigi adatok azt mutatják továbbá, hogy a felmelegedés idén is folytatódik a kontinensen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.