Rekordmeleget mértek az Antarktiszon

A mérések 1961-es kezdete óta nem volt melegebb év az Antarktiszon a tavalyinál.

Megerősítette a Meteorológiai Világszervezet (WMO), hogy 18,3 Celsius-fokkal melegrekordot mértek tavaly februárban egy antarktiszi kutatóállomáson. Eszerint az Esperanza nevű argentin állomáson 2020. február 6-án napközben a hőmérséklet magasabbra emelkedett, mint bármikor a mérések 1961-es kezdete óta. A korábbi rekordmeleget 2015. március 24-én mérték 17,5 fokkal.

Ötven év alatt 3 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet

A világszervezet ugyanakkor nem hitelesítette azt a 20,75 Celsius-fokos hőmérsékleti rekordot, amelyet a Seymour-szigeten lévő brazil kutatóállomáson regisztrálták február 9-én. A WMO rámutatott, hogy a Seymour-szigeti kutatóállomás a permafroszt megfigyelésére szakosodott, amely nem rendelkezik kellően precíz eszközökkel a levegő hőmérsékletének mérésére. A brazil kutatók, akik három naponként gyűjtik össze az adatokat a Seymour-szigeti időjárási megfigyelő mérőállamásokról, akkor "hihetetlennek és abnormálisnak" nevezték a 20 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet.

Az Antarktiszi-félsziget a világ legjobban felmelegedő térségei közé tartozik. Fotó: Getty Images
Az Antarktiszi-félsziget a világ legjobban felmelegedő térségei közé tartozik. Fotó: Getty Images

Carlos Schaefer brazil kutató elmondta, hogy a Dél-Shetlandi-szigeteken és a James Ross-szigetcsoporton, amelynek a Seymour is tagja, az elmúlt 20 évben szokatlan hőmérsékleteket jegyezte fel. A mostani évszázad első tíz évében lehűlést tapasztaltak, ám azóta meredeken emelkedik a hőmérséklet.

Az Antarktiszi-félsziget a világ legjobban felmelegedő térségei közé tartozik, az elmúlt 50 évben csaknem három fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet - állapította meg pénteki közleményében Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára. A félsziget északnyugati csúcsa közel van Dél-Amerikához. Argentína 114 éve van jelen a Déli-sarkvidéken, ahol több kutatóállomást is működtet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.