Rekordokat döntött az októberi meleg

Európa legmelegebb októbere volt az idei az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) Országos Környezeti Információs Központjának (NCEI) mérései szerint.

Globális léptékben mérve az idei volt a legmelegebb szeptember az éghajlati mérések 1880-as kezdete óta. Részletek itt.

A Föld egészét tekintve is a legmelegebbek közé tartozott az elmúlt hónap, a rendszeres mérések kezdete óta ez volt a negyedik legmelegebb október. Afrika számára pedig ez a második legmelegebb október a regionális mérések 1910-es kezdete óta. Érdemes hozzátenni, hogy a világ tíz legmelegebb októbere mind 2005 utánra datálódik, a legmelegebb hét október pedig az elmúlt hét évre esett (2014 és 2020 között).

Az idei volt a legmelegebb október Európában
Az idei volt a legmelegebb október Európában. Fotó: Getty Images

Októberben a globális szárazföldi és óceáni felszíni átlaghőmérséklet 0,85 Celsius-fokkal emelkedett a 20. század átlaga fölé, ez volt a 4. legmagasabb októberi átlaghőmérséklet az elmúlt 141 évben. Az év eddigi, január és október közötti időszaka a második legmelegebb volt: az északi-sarkvidéki jégtakaró mérete történelmi mélypontra csökkent a hónapban. Az év eddig eltelt időszakában a globális szárazföldi és óceáni felszíni átlaghőmérséklet 1 Celsius-fokkal emelkedett a 20. század átlaga fölé és csak 0,003 Celsius-fokkal maradt el a csúcstartó 2016-os évtől. Európa és Ázsia számára ez volt a legmelegebb januártól októberig tartó időszak a mérések kezdete óta, míg Dél-Amerika és a karibi térség számára a második legmelegebb.

Az NCEI tudósainak statisztikai elemzése szerint a 2020-as év nagy valószínűséggel a három legmelegebb év közé fog kerülni. A szakértők jelentésükben kitértek arra is, hogy az északi-sarkvidéki jégtakaró kiterjedése 36,8 százalékkal csökkent az 1981 és 2010 közötti évek átlagos kiterjedéséhez képest, egyben ez az eddigi legkisebb októberi kiterjedése. Az eddigi rekorder év a tavalyi volt, amelyet 450 ezer négyzetkilométerrel szárnyalt túl az idei zsugorodás.

Rekordmeleg hőmérsékleteket mértek októberben világszerte: a Csendes-óceán északi és nyugati területein, Észak-Amerika déli részén, Dél-Amerikában, Kelet-Európában, a Közel-Kelet északi részén, a Földközi-tenger keleti részén, Dél-Ázsiában, valamint az Indiai és az Atlanti-óceán kisebb területein. Egyetlen szárazföldi vagy tengeri területen sem mértek rekordalacsony hőmérsékleteket októberben. Hó viszont volt bőségesen: a globálisan megtapasztalt meleg ellenére az északi félteke hótakarója októberben a 10. legnagyobb kiterjedésű volt az elmúlt 53 év feljegyzései szerint. Észak-Amerikában az idei volt a második legnagyobb kiterjedésű októberi hótakaró.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.