Súlyos katasztrófa, amely nem létezne klímaválság nélkül

Az Afrika szarvát sújtó aszály, amely miatt több mint 4 millió ember szorul humanitárius segélyre, és amely tavaly Szomáliában 43 ezer ember halálát okozta, nem következett volna be a klímaváltozás nélkül – figyelmeztet friss elemzésében a World Weather Attribution (WWA) szakértői csoport.

2020 októbere óta Etiópia, Kenya és Szomália öt egymást követő esős évszakot mulasztott el, és a segélyszervezetek szerint a térségben az elmúlt 40 év legsúlyosabb aszálya zajlik. A szélsőséges szárazságban számos tényező szerepet játszik, de a WWA szerint az üvegházhatásúgáz-kibocsátás legalább százszorosára növelte annak bekövetkezte veszélyét. A WWA klímakutató csoportja megállapította, hogy ha a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal alacsonyabb lenne, a kevés csapadék és a párolgás nem vezetett volna aszályhoz.

Szomália, gyerekek, vizes hordók
Szomáliát súlyos aszály sújtotta az elmúlt években. Fotó: Getty Images

A kutatók számítógépes modellek és éghajlati megfigyelések segítségével rávilágítottak, hogy a klímaváltozás miatt a megszokott, márciustól májusig tartó esős évszak elmaradásának valószínűsége megduplázódott Afrika szarván, az októbertől decemberig tartó rövid esőzések viszont nagyobb mennyiségű csapadékkal jártak. A csaknem három éve tartó szárazságot a La Nina éghajlati jelenség is befolyásolta.

A tavalyi évben Magyarországot is történelmi jelentőségű aszály sújtotta az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján.

A szárazság nemcsak azzal jár, hogy kevesebb eső esik a térségben, hanem azzal is, hogy a felmelegedés miatt több víz párolog el a talajból és a növényekből a légkörbe. Korábban az előrejelzések alapján arra számítottak, hogy a most esedékes esős évszak is elmaradhat, ám közben elkezdődött az esőzés. A WWA kutatói szerint azonban jóval nagyobb mennyiségű csapadékra lenne szükség ahhoz, hogy a földművesek és az állattenyésztők gazdasági szempontból talpra tudjanak állni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.