Vészjóslóan melegszik az Alpok fagyott talaja

Egyre melegebbek a svájci Alpok állandóan fagyott felszíni rétegei, az úgynevezett permafroszt. A jelenség oka az elmúlt évek magas nyári hőmérséklete lehet tudósok szerint.

Rózsaszínű elszíneződést találtak kutatók az Alpok egyes gleccserein. Mi okozhatja a különös jelenséget? Részletek itt.

A svájci permafrosztfigyelő hálózat, a PERMOS az Alpok 15 pontján végez hőmérsékletmérő fúrásokat. E mérések alapján kimutatható, hogy az összes mérőhelyen emelkedett a hőmérséklet. A 3400 méteres Corvatsch-csúcson, Graubünden kantonban például 10 méter mélyen 1 Celsius-fokkal emelkedett a permafroszt hőmérséklete a mérések 32 évvel ezelőtti kezdete óta, 20 méter mélyen pedig fél fokkal. A talaj azon felső rétege, amelynek hőmérséklete nyaranta nulla fok fölé emelkedik, több méterrel vastagabb lett a fúrások helyén, és jelentősen nőtt a permafroszt víztartalma is.

Corvatsch-csúcs, Alpok, Svájc, permafroszt, fagyott talajréteg
A Corvatsch-csúcs fagyott talajrétege is egyre jobban melegszik. Fotó: Getty Images

A permafroszt felmelegedésének oka az elmúlt évek magas nyári hőmérséklete lehet a svájci kutatók szerint. Közlésük szerint "különösen forró" volt 2013, 2015, 2017, 2018 és 2019 nyara . A hálózat, amely 20 éve végez országosan rendszeres méréseket, azt is megállapította, hogy gyorsul a sziklagleccserek mozgása, a kőtömbökből és jégből álló képződmények immár évente több métert haladnak előre, míg a mérések kezdetén, az 1990-es években még csak évente néhány decimétert mozogtak. A PERMOS szerint ezek a jelenségek erősödtek az elmúlt évtizedben.

Svájc felszínének 5 százalékát borítja állandóan vagy tartósan fagyott talaj, elsősorban 2500 méteres magasság felett. A permafroszt olvadása növeli olyan természeti csapások kockázatát, mint a sziklaomlások vagy a földcsuszamlások. A 2000-ben alapított PERMOS - a világ első nemzeti permafrosztfigyelő szolgálata - rendelkezik a világ legnagyobb és leghosszabb időre visszatekintő, több mint 30 évet lefedő adatbázissal a hegyvidéki permafroszt vonatkozásában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.