Vírus támad a Velencei-tóban

A tartósan meleg időjárás és a rendkívüli mértékű vízhiányos állapot hatására még mérsékelt volumenű, de elhúzódó jellegű, egyre inkább fajspecifikus halpusztulás alakult ki a Velencei-tavon. Az elhullásokban vélhetően szerepet játszhat egy emberre veszélytelen harcsavírus aktiválódása is.

Az immár rekordalacsony, alig 55 centiméteres Velencei-tóban elmúlt másfél hét alatt 1300 kilogrammnyi haltetemet gyűjtöttek össze és szállítottak el. Az aszály mellett az elhullások zömét egy harcsavírus aktiválódása okozhatja - adta hírül honlapján a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ). A közleményben ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet: a Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontból is megfelelő minőségű. 

Velencei-tó
A tartós hőség miatt a tó vízállása 55 centiméter volt. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

További halpusztulás várható

A halpusztulásra a szövetség közleménye szerint számítani lehetett, emiatt a MOHOSZ Kirendeltsége már hosszabb ideje folyamatosan üzemelteti a hajnali órákban a levegőztető berendezéseit a vízen. A nyári halpusztulás első heti hullámában elsősorban karika- és dévérkeszeg fajokat, illetve növendék (tavalyi ívásból származó) korosztályú és nagyobb méretű süllőket, balinokat és néhány 2-3 kg körüli csukát szedtek össze. Augusztus második hetében jelentkezett a halpusztulás második hulláma, mely a tó területén szórványosan (elsősorban a Lángi-tisztás, a dinnyési kotrás és az Evezőspálya területén) napról-napra jelentkezik kisebb napi mennyiségekben. Az elmúlt másfél hét alatt összegyűjtött és ártalmatlanításra elszállított haltetemek tömege 1300 kg. A halegészségügyi vizsgálatok még folynak, de igen nagy a valószínűsége annak, hogy az elhullások zömét egy fajspecifikus (emberre természetesen nem veszélyes) harcsavírus aktiválódása okozhatja.

Az újabb kánikulai napok, majd a várt hétvégi erős frontbetörés halélettani következményei miatt fennáll a további halpusztulás veszélye is - hívja fel a figyelmet a közleményben a MOHOSZ.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.