ENGERIX-B szuszpenziós injekció gyermekeknek
ENGERIX-B szuszpenziós injekció gyermekeknek betegtájékoztatója
1. Milyen típusú gyógyszer az Engerix-B és milyen betegségek esetén alkalmazható?
Az Engerix-B vakcinát a hepatitisz B vírusfertőzés megelőzésére alkalmazzák. A hepatitisz D fertőzés megelőzését is segíti.
Ezt az oltást újszülöttek, gyermekek és serdülők is megkaphatják betöltött 15 éves életkorig.
A hepatitisz B egy vírus okozta fertőző májbetegség. Egyes emberek szervezetében a vírus jelen van, és nem képesek megszabadulni tőle. Ők azok, akik megfertőzhetnek másokat is; vírushordozónak nevezzük őket. A betegség a fertőzött személyek testnedveivel, leggyakrabban a vérével való érintkezés útján, a vírus szervezetbe jutásával terjed.
Ha az anya hordozza a vírust, születéskor átadhatja azt gyermekének. A vírust a hordozóktól pl. védekezés nélküli szexuális együttlét közben, közösen használt injekciós tűkkel, nem megfelelően sterilizált orvosi eszközökkel történő kezeléskor is el lehet kapni.
A betegség fő tünetei a fejfájás, láz, hányinger és sárgaság (a bőr és a szemek besárgulása), de tízből három betegnél a betegség nem jár tünetekkel. Azok közül, akik megfertőződtek a hepatitisz B-vel, tíz felnőttből egy, illetve tíz csecsemőből akár kilenc is vírushordozóvá válik, és valószínűleg súlyos májkárosodás, néhány esetben májrák alakulhat ki nála.
Hogyan hat az Engerix-B?
Az Engerix-B a hepatitisz B vírus külső burkának egy kis mennyiségét tartalmazza. Ez a külső burok nem fertőzőképes, és nem tudja Önt megbetegíteni.
- Amikor megkapja az oltást, az aktiválja az immunrendszert, hogy felkészítse azt a jövőbeni vírusfertőzésekkel szembeni védekezésre.
- Az Engerix-B nem védi meg Önt, ha már hordozza a hepatitisz B vírust.
- Az Engerix-B kizárólag a hepatitisz B vírusfertőzés ellen védi meg Önt.
2. Tudnivalók az Engerix-B alkalmazása előtt
Ne alkalmazza az Engerix-B-t
- Ha allergiás (túlérzékeny) az Engerix-B injekcióra vagy a vakcina (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.
- Ha magas a testhőmérséklete (láza van).
Az Engerix-B nem adható be, ha a fentiek közül bármelyik érvényes Önre. Ha nem biztos benne, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, mielőtt megkapja az Engerix-B oltást. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha Önnek bármilyen allergiája van, vagy bármilyen egészségi problémája volt az oltást követően.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
Az Engerix-B alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, ha:
- vesebetegsége miatt művesekezelés alatt áll, vagy olyan betegségben szenved, amely az immunrendszerét érinti.
Azok, akik művesekezelés alatt állnak, hosszú ideje fennálló májbetegségük van, hepatitisz C hordozók, vagy HIV fertőzöttek, kezelőorvosuktól még kaphatnak Engerix-B-t. Ennek az az oka, hogy a hepatitisz B fertőzés az említett esetekben súlyosabb formát ölthet. A vesebetegséggel és a művesekezeléssel kapcsolatos további információk a 3. pontban találhatóak.
Ha nem biztos benne, hogy a fentiek közül bármelyik vonatkozik-e Önre, kérdezze meg kezelőorvosát mielőtt megkapja az Engerix-B oltást.
Ájulás előfordulhat (különösen serdülőknél) bármilyen injekció után, de akár előtte is. Ezért említse meg kezelőorvosának vagy a kezelését végző egészségügyi személyzetnek, ha Ön korábban egy injekció beadásakor már elájult.
Más vakcinához hasonlóan, az Engerix-B sem biztos, hogy teljes mértékben hatékony a hepatitisz B elleni védettség elérésében. Számos tényező, pl. idősebb életkor, nem, túlsúly, dohányzás és számos hosszú ideje fennálló probléma csökkentheti az oltásra adott immunválaszát. Ha ezek bármelyike vonatkozik Önre, kezelőorvosa dönthet egy vérvizsgálat elvégzéséről, vagy egy további adag Engerix-B beadásáról annak érdekében, hogy biztosítsa az Ön védettségét.
Egyéb gyógyszerek és az Engerix-B
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben alkalmazott, valamint alkalmazni tervezett egyéb gyógyszereiről.
Az Engerix-B a legtöbb rutin oltással egy időben beadható. Kezelőorvosa gondoskodik arról, hogy az oltásokat külön-külön és eltérő oltási helyekre adja be.
Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az Engerix-B nem valószínű, hogy befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Mindazonáltal, ne vezessen gépjárművet, vagy ne kezeljen gépeket, ha rosszul érzi magát.
Az Engerix-B nátriumot tartalmaz
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag nátriummentes.
3. Hogyan kell alkalmazni az Engerix-B-t?
Hogyan kell beadni a vakcinát?
Kezelőorvosa az Önnek ajánlott adag Engerix-B-t fogja beadni.
Az Engerix-B-t:
- gyermekeknél és serdülőknél injekció formájában a felkar izomzatába,
- csecsemőknél és kisgyermekeknél injekció formájában a combizomba,
- ha Önnél könnyen alakulnak ki véraláfutások vagy vérzési problémái vannak, bőr alá adott injekció formájában fogja kapni.
Hány oltást kell beadni?
Ön Engerix-B oltási sorozatot fog kapni. Az oltási sorozat befejezése után várhatóan hosszú távú védelem alakul ki Önnél a hepatitisz B fertőzés ellen.
- Újszülöttek, gyermekek és betöltött 15 éves korig a serdülők általában a 10 mikrogramm/0,5 ml-es vakcinát kapják.
Számos módja van annak, hogy Ön megkaphassa az Engerix-B-t. Kezelőorvosa az Ön számára legmegfelelőbb oltási sémát fogja kiválasztani:
1. oltási séma - újszülötteknek, gyermekeknek és serdülőknek betöltött 15 éves életkorig
Első oltás - most
Második oltás - 1 hónappal az első oltás után
Harmadik oltás - 6 hónappal az első oltás után
2. oltási séma - újszülötteknek, gyermekeknek és serdülőknek betöltött 15 éves életkorig
Első oltás - most
Második oltás - 1 hónappal az első oltás után
Harmadik oltás - 2 hónappal az első oltás után
Negyedik oltás - 12 hónappal az első oltás után
- Újszülötteknél a 2. oltási séma lehetővé teszi, hogy az Engerix-B-t a rutin gyermekkori oltásokkal egy időben adják be.
- Ez az oltási séma alkalmazható a közelmúltban hepatitisz B expozíciónak kitett személyek oltásakor, mivel ez gyorsabban nyújt védelmet.
Rendkívül fontos, hogy Ön az ajánlott időpontokban térjen vissza az oltásokért. Ha bármilyen kérdése van az Önnek adható oltások mennyiségével kapcsolatban, azt kérjük beszélje meg kezelőorvosával.
Nemrég született gyermek oltása
Ha hepatitisz B fertőzése van és nemrég szült, gyermeke oltására az 1. vagy a 2. oltási séma alkalmazható.
- Kezelőorvosa dönthet úgy, hogy gyermekének az első oltás idején hepatitisz B immunglobulint (humán antitest) ad. Ez segít megvédeni gyermekét a hepatitisz B fertőzéstől. Ezt eltérő oltási helyekre adják be.
Vesebetegségek és művesekezelés
Ha gyermekének vesebetegsége van vagy művesekezelés alatt áll, kezelőorvosa dönthet úgy, hogy vérvizsgálatot végez, vagy további oltást ad be, hogy biztosítsa gyermeke védettségét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden vakcina, így ez a vakcina is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. A következő mellékhatások fordulhatnak elő ezzel a vakcinával kapcsolatban:
Allergiás reakciók
Allergiás reakció esetén azonnal keresse fel kezelőorvosát. A tünetek az alábbiak lehetnek:
- az arc duzzanata;
- alacsony vérnyomás;
- nehézlégzés;
- a bőr elkékülése;
- eszméletvesztés.
Ezek a tünetek általában az injekció beadása után nagyon rövid időn belül jelentkeznek. Azonnal forduljon orvoshoz, ha az orvosi rendelő elhagyását követően ezek a tünetek jelentkeznek.
Egyéb mellékhatások
Nagyon gyakori (10 adag oltásból több mint 1 esetben fordulhatnak elő): fejfájás, fájdalom és bőrpír az injekció beadásának helyén, fáradtságérzet, ingerlékenység.
Gyakori (10 adag oltásból legfeljebb 1 esetben fordulhatnak elő): álmosság, hányinger vagy hányás, hasmenés vagy hasi fájdalom, étvágytalanság, magas testhőmérséklet (láz), általános rossz közérzet, duzzanat az injekció beadásának helyén, reakció az injekció beadásának helyén (kemény csomó).
Nem gyakori (100 adag oltásból legfeljebb 1 esetben fordulhatnak elő): szédülés, izomfájdalom, influenzaszerű tünetek.
Ritka (1000 adag oltásból legfeljebb 1 esetben fordulhatnak elő): nyirokcsomó-duzzanat, csalánkiütés, bőrkiütés és viszketés, ízületi fájdalom, tűszúrásszerű bizsergés és zsibbadás.
Az Engerix-B forgalmazása során jelentett mellékhatások: könnyen kialakuló véraláfutás, illetve nem képes a vérzést elállítani, ha megsebezte magát, alacsony vérnyomás, vérerek gyulladása, az arc hirtelen duzzanata a száj és a torok körül (angioneurotikus ödéma), nem képes az izmait mozgatni (bénulás), az idegek gyulladása (neuritisz), mely érzéscsökkenést vagy zsibbadást okozhat, beleértve az idegek átmeneti gyulladását, mely a végtagok fájdalmát, gyengeségét és bénulását okozza, és gyakran átterjed a mellkasra és az arcra (Guillain-Barré szindróma), a szemidegek betegségét (optikus neuritisz) és a szklerózis multiplexet, a karok és a lábak mozgászavarai (neuropátia), az agyvelő gyulladása (enkefalitisz), az agy degeneratív betegsége (enkefalopátia), az agy körüli hártya gyulladása (meningitisz), görcsök, görcsrohamok, a bőr érzékenységének elvesztése fájdalomra vagy érintésre (hipoesztézia), lila vagy vöröses-lila csomók a bőrön (lichen planus), vörös vagy lila foltok a bőrön, fájdalmas és merev ízületek (artritisz), izomgyengeség.
Sokkal a normális idő előtt született (a terhesség 28. hetében vagy azelőtt született) csecsemőknél az oltás utáni 2-3 napban meghosszabbodhat a légvételek között eltelt idő.
Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az alábbi elérhetőségek valamelyikén keresztül:
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, Postafiók 450, H-1372 Budapest
honlap: https://ogyei.gov.hu
elektronikus bejelentő form: https://mellekhatas.ogyei.gov.hu/
e-mail: adr.box@nngyk.gov.hu
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
5. Hogyan kell az Engerix-B-t tárolni?
- A vakcina gyermekektől elzárva tartandó!
- A dobozon és a címkén feltüntetett lejárati idő (EXP:) után ne alkalmazza ezt a vakcinát. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
- Hűtőszekrényben (2 °C-8 °C) tárolandó.
- Nem fagyasztható!
- A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
- Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz az Engerix-B?
- 1 adag (0,5 ml) hatóanyaga:
Hepatitisz B (rekombináns DNS) fehérje felszíni antigén1,2 10 mikrogramm
1Hidratált alumínium-hidroxidon adszorbeálva összesen: 0,25 milligramm Al3+
2Élesztő (Saccharomyces cerevisiae) sejteken rekombináns DNS technológiával előállítva
- Egyéb összetevők: nátrium-klorid, dinátrium-hidrogén-foszfát-dihidrát, nátrium-dihidrogén-foszfát-dihidrát, injekcióhoz való víz.
Milyen az Engerix külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Zavaros, fehér injekciós folyadék.
Az Engerix B 10 mikrogramm/0,5 ml elérhető:
-- 1 adagos előreöltött (I-es típusú üveg) fecskendőben, külön tűvel vagy tű nélkül, butilgumiból készült dugattyúval és gumikupakkal. Egy előretöltött fecskendő dobozban.
-- 1 adagos (I-es típusú üveg) injekciós üvegben, butilgumiból készült kupakkal. 1 db injekciós üveg dobozban
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
Az Engerix-B vakcinát a hepatitisz B vírusfertőzés megelőzésére alkalmazzák. A hepatitisz D fertőzés megelőzését is segíti.
Ezt az oltást újszülöttek, gyermekek és serdülők is megkaphatják betöltött 15 éves életkorig.
A hepatitisz B egy vírus okozta fertőző májbetegség. Egyes emberek szervezetében a vírus jelen van, és nem képesek megszabadulni tőle. Ők azok, akik megfertőzhetnek másokat is; vírushordozónak nevezzük őket. A betegség a fertőzött személyek testnedveivel, leggyakrabban a vérével való érintkezés útján, a vírus szervezetbe jutásával terjed.
Ha az anya hordozza a vírust, születéskor átadhatja azt gyermekének. A vírust a hordozóktól pl. védekezés nélküli szexuális együttlét közben, közösen használt injekciós tűkkel, nem megfelelően sterilizált orvosi eszközökkel történő kezeléskor is el lehet kapni.
A betegség fő tünetei a fejfájás, láz, hányinger és sárgaság (a bőr és a szemek besárgulása), de tízből három betegnél a betegség nem jár tünetekkel. Azok közül, akik megfertőződtek a hepatitisz B-vel, tíz felnőttből egy, illetve tíz csecsemőből akár kilenc is vírushordozóvá válik, és valószínűleg súlyos májkárosodás, néhány esetben májrák alakulhat ki nála.
Hogyan hat az Engerix-B?
Az Engerix-B a hepatitisz B vírus külső burkának egy kis mennyiségét tartalmazza. Ez a külső burok nem fertőzőképes, és nem tudja Önt megbetegíteni.
- Amikor megkapja az oltást, az aktiválja az immunrendszert, hogy felkészítse azt a jövőbeni vírusfertőzésekkel szembeni védekezésre.
- Az Engerix-B nem védi meg Önt, ha már hordozza a hepatitisz B vírust.
- Az Engerix-B kizárólag a hepatitisz B vírusfertőzés ellen védi meg Önt.
2. Tudnivalók az Engerix-B alkalmazása előtt
Ne alkalmazza az Engerix-B-t
- Ha allergiás (túlérzékeny) az Engerix-B injekcióra vagy a vakcina (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.
- Ha magas a testhőmérséklete (láza van).
Az Engerix-B nem adható be, ha a fentiek közül bármelyik érvényes Önre. Ha nem biztos benne, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, mielőtt megkapja az Engerix-B oltást. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha Önnek bármilyen allergiája van, vagy bármilyen egészségi problémája volt az oltást követően.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
Az Engerix-B alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, ha:
- vesebetegsége miatt művesekezelés alatt áll, vagy olyan betegségben szenved, amely az immunrendszerét érinti.
Azok, akik művesekezelés alatt állnak, hosszú ideje fennálló májbetegségük van, hepatitisz C hordozók, vagy HIV fertőzöttek, kezelőorvosuktól még kaphatnak Engerix-B-t. Ennek az az oka, hogy a hepatitisz B fertőzés az említett esetekben súlyosabb formát ölthet. A vesebetegséggel és a művesekezeléssel kapcsolatos további információk a 3. pontban találhatóak.
Ha nem biztos benne, hogy a fentiek közül bármelyik vonatkozik-e Önre, kérdezze meg kezelőorvosát mielőtt megkapja az Engerix-B oltást.
Ájulás előfordulhat (különösen serdülőknél) bármilyen injekció után, de akár előtte is. Ezért említse meg kezelőorvosának vagy a kezelését végző egészségügyi személyzetnek, ha Ön korábban egy injekció beadásakor már elájult.
Más vakcinához hasonlóan, az Engerix-B sem biztos, hogy teljes mértékben hatékony a hepatitisz B elleni védettség elérésében. Számos tényező, pl. idősebb életkor, nem, túlsúly, dohányzás és számos hosszú ideje fennálló probléma csökkentheti az oltásra adott immunválaszát. Ha ezek bármelyike vonatkozik Önre, kezelőorvosa dönthet egy vérvizsgálat elvégzéséről, vagy egy további adag Engerix-B beadásáról annak érdekében, hogy biztosítsa az Ön védettségét.
Egyéb gyógyszerek és az Engerix-B
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben alkalmazott, valamint alkalmazni tervezett egyéb gyógyszereiről.
Az Engerix-B a legtöbb rutin oltással egy időben beadható. Kezelőorvosa gondoskodik arról, hogy az oltásokat külön-külön és eltérő oltási helyekre adja be.
Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az Engerix-B nem valószínű, hogy befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Mindazonáltal, ne vezessen gépjárművet, vagy ne kezeljen gépeket, ha rosszul érzi magát.
Az Engerix-B nátriumot tartalmaz
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag nátriummentes.
3. Hogyan kell alkalmazni az Engerix-B-t?
Hogyan kell beadni a vakcinát?
Kezelőorvosa az Önnek ajánlott adag Engerix-B-t fogja beadni.
Az Engerix-B-t:
- gyermekeknél és serdülőknél injekció formájában a felkar izomzatába,
- csecsemőknél és kisgyermekeknél injekció formájában a combizomba,
- ha Önnél könnyen alakulnak ki véraláfutások vagy vérzési problémái vannak, bőr alá adott injekció formájában fogja kapni.
Hány oltást kell beadni?
Ön Engerix-B oltási sorozatot fog kapni. Az oltási sorozat befejezése után várhatóan hosszú távú védelem alakul ki Önnél a hepatitisz B fertőzés ellen.
- Újszülöttek, gyermekek és betöltött 15 éves korig a serdülők általában a 10 mikrogramm/0,5 ml-es vakcinát kapják.
Számos módja van annak, hogy Ön megkaphassa az Engerix-B-t. Kezelőorvosa az Ön számára legmegfelelőbb oltási sémát fogja kiválasztani:
1. oltási séma - újszülötteknek, gyermekeknek és serdülőknek betöltött 15 éves életkorig
Első oltás - most
Második oltás - 1 hónappal az első oltás után
Harmadik oltás - 6 hónappal az első oltás után
2. oltási séma - újszülötteknek, gyermekeknek és serdülőknek betöltött 15 éves életkorig
Első oltás - most
Második oltás - 1 hónappal az első oltás után
Harmadik oltás - 2 hónappal az első oltás után
Negyedik oltás - 12 hónappal az első oltás után
- Újszülötteknél a 2. oltási séma lehetővé teszi, hogy az Engerix-B-t a rutin gyermekkori oltásokkal egy időben adják be.
- Ez az oltási séma alkalmazható a közelmúltban hepatitisz B expozíciónak kitett személyek oltásakor, mivel ez gyorsabban nyújt védelmet.
Rendkívül fontos, hogy Ön az ajánlott időpontokban térjen vissza az oltásokért. Ha bármilyen kérdése van az Önnek adható oltások mennyiségével kapcsolatban, azt kérjük beszélje meg kezelőorvosával.
Nemrég született gyermek oltása
Ha hepatitisz B fertőzése van és nemrég szült, gyermeke oltására az 1. vagy a 2. oltási séma alkalmazható.
- Kezelőorvosa dönthet úgy, hogy gyermekének az első oltás idején hepatitisz B immunglobulint (humán antitest) ad. Ez segít megvédeni gyermekét a hepatitisz B fertőzéstől. Ezt eltérő oltási helyekre adják be.
Vesebetegségek és művesekezelés
Ha gyermekének vesebetegsége van vagy művesekezelés alatt áll, kezelőorvosa dönthet úgy, hogy vérvizsgálatot végez, vagy további oltást ad be, hogy biztosítsa gyermeke védettségét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden vakcina, így ez a vakcina is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. A következő mellékhatások fordulhatnak elő ezzel a vakcinával kapcsolatban:
Allergiás reakciók
Allergiás reakció esetén azonnal keresse fel kezelőorvosát. A tünetek az alábbiak lehetnek:
- az arc duzzanata;
- alacsony vérnyomás;
- nehézlégzés;
- a bőr elkékülése;
- eszméletvesztés.
Ezek a tünetek általában az injekció beadása után nagyon rövid időn belül jelentkeznek. Azonnal forduljon orvoshoz, ha az orvosi rendelő elhagyását követően ezek a tünetek jelentkeznek.
Egyéb mellékhatások
Nagyon gyakori (10 adag oltásból több mint 1 esetben fordulhatnak elő): fejfájás, fájdalom és bőrpír az injekció beadásának helyén, fáradtságérzet, ingerlékenység.
Gyakori (10 adag oltásból legfeljebb 1 esetben fordulhatnak elő): álmosság, hányinger vagy hányás, hasmenés vagy hasi fájdalom, étvágytalanság, magas testhőmérséklet (láz), általános rossz közérzet, duzzanat az injekció beadásának helyén, reakció az injekció beadásának helyén (kemény csomó).
Nem gyakori (100 adag oltásból legfeljebb 1 esetben fordulhatnak elő): szédülés, izomfájdalom, influenzaszerű tünetek.
Ritka (1000 adag oltásból legfeljebb 1 esetben fordulhatnak elő): nyirokcsomó-duzzanat, csalánkiütés, bőrkiütés és viszketés, ízületi fájdalom, tűszúrásszerű bizsergés és zsibbadás.
Az Engerix-B forgalmazása során jelentett mellékhatások: könnyen kialakuló véraláfutás, illetve nem képes a vérzést elállítani, ha megsebezte magát, alacsony vérnyomás, vérerek gyulladása, az arc hirtelen duzzanata a száj és a torok körül (angioneurotikus ödéma), nem képes az izmait mozgatni (bénulás), az idegek gyulladása (neuritisz), mely érzéscsökkenést vagy zsibbadást okozhat, beleértve az idegek átmeneti gyulladását, mely a végtagok fájdalmát, gyengeségét és bénulását okozza, és gyakran átterjed a mellkasra és az arcra (Guillain-Barré szindróma), a szemidegek betegségét (optikus neuritisz) és a szklerózis multiplexet, a karok és a lábak mozgászavarai (neuropátia), az agyvelő gyulladása (enkefalitisz), az agy degeneratív betegsége (enkefalopátia), az agy körüli hártya gyulladása (meningitisz), görcsök, görcsrohamok, a bőr érzékenységének elvesztése fájdalomra vagy érintésre (hipoesztézia), lila vagy vöröses-lila csomók a bőrön (lichen planus), vörös vagy lila foltok a bőrön, fájdalmas és merev ízületek (artritisz), izomgyengeség.
Sokkal a normális idő előtt született (a terhesség 28. hetében vagy azelőtt született) csecsemőknél az oltás utáni 2-3 napban meghosszabbodhat a légvételek között eltelt idő.
Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az alábbi elérhetőségek valamelyikén keresztül:
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, Postafiók 450, H-1372 Budapest
honlap: https://ogyei.gov.hu
elektronikus bejelentő form: https://mellekhatas.ogyei.gov.hu/
e-mail: adr.box@nngyk.gov.hu
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
5. Hogyan kell az Engerix-B-t tárolni?
- A vakcina gyermekektől elzárva tartandó!
- A dobozon és a címkén feltüntetett lejárati idő (EXP:) után ne alkalmazza ezt a vakcinát. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
- Hűtőszekrényben (2 °C-8 °C) tárolandó.
- Nem fagyasztható!
- A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
- Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz az Engerix-B?
- 1 adag (0,5 ml) hatóanyaga:
Hepatitisz B (rekombináns DNS) fehérje felszíni antigén1,2 10 mikrogramm
1Hidratált alumínium-hidroxidon adszorbeálva összesen: 0,25 milligramm Al3+
2Élesztő (Saccharomyces cerevisiae) sejteken rekombináns DNS technológiával előállítva
- Egyéb összetevők: nátrium-klorid, dinátrium-hidrogén-foszfát-dihidrát, nátrium-dihidrogén-foszfát-dihidrát, injekcióhoz való víz.
Milyen az Engerix külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Zavaros, fehér injekciós folyadék.
Az Engerix B 10 mikrogramm/0,5 ml elérhető:
-- 1 adagos előreöltött (I-es típusú üveg) fecskendőben, külön tűvel vagy tű nélkül, butilgumiból készült dugattyúval és gumikupakkal. Egy előretöltött fecskendő dobozban.
-- 1 adagos (I-es típusú üveg) injekciós üvegben, butilgumiból készült kupakkal. 1 db injekciós üveg dobozban
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
Fogyasztói ár:
3714Ft
A feltüntetett ár tájékoztató jellegű, patikánként kisebb-nagyobb eltérés előfordulhat.
Normatív támogatás esetén téritési díj: 2785 Ft
Az adatokat a PHARMINDEX gyógyszer-információs adatbázis szolgáltatja. © Vidal Next Kft. 2024