LIKACIN 250 mg/ml oldatos injekció

LIKACIN 250 mg/ml oldatos injekció betegtájékoztatója

1. Milyen típusú gyógyszer a Likacin és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Likacin hatóanyaga az amikacin, mely az aminoglikozidok családjába tartozó fél-szintetikus antibiotikum. Az amikacin széles spektrumú hatással bír számos Gram-negatív és Gram-pozitív csoportba tartozó baktériumtörzsre. E baktériumok - elsősorban a Gram-negatívok - által okozott súlyosabb fertőzésekben indokolt a kezelés.
Kérdezze meg orvosát, ha további kérdései vannak arra vonatkozóan, miért kell Önnek ezt a gyógyszert kapnia.


2. Tudnivalók a Likacin alkalmazása előtt

Nem alkalmazható a Likacin
- Ha allergiás (túlérzékeny) az amikacinra, más aminoglikozid antibiotikumra (amely gyógyszercsoportba a Likacin is tartozik) vagy a Likacin egyéb összetevőjére.

Figyelmeztetések és óvintézkedések

Az aminoglikozid típusú antibiotikumok idegkárosodást okozhatnak.
Az aminoglikozidokkal kezelt betegek körében előfordulhat idegkárosodásra visszavezethető halláskárosodás. Az aminoglikozid-kezelés által kiváltott halláskárosodás kockázata nagyobb vesekárosodás esetén vagy olyan betegekben, akik az amikacint nagy adagban kapják, illetve hosszabb ideig állnak kezelés alatt.
Az idegkárosodás egyéb jelei közé tartozik a zsibbadás, a bizsergő érzés a bőrben, az izomrángás és a központi idegrendszeri görcsök.

Az aminoglikozidok vesekárosodást is okozhatnak, amelynek kockázata nagyobb a már károsodott veseműködésű betegekben, továbbá azok esetében, akik nagy adagokat kapnak, illetve ha a kezelés elhúzódó időtartamú.

A veseműködést és a hallóideg működését az orvos szoros megfigyelés alatt tartja, különösen olyan betegek esetében, akiknél ismert vagy gyanított vesekárosodás áll fenn a kezelés kezdetekor, illetve azoknál is, akiknek a veseműködése kezdetben normális, de később a terápia során a romlás jeleit mutatja.
Amennyiben lehetséges, az orvos az amikacin vérkoncentrációját is ellenőrzi.
Rendszeres vizeletvizsgálatra is sor kerül.
Sorozatos hallásvizsgálatot végeznek olyan esetekben, amikor a beteg (gyermek) elég idős ahhoz, hogy erre sor kerülhessen, különösen magas kockázatú betegek esetében.

Halláskárosodásra (szédülés, fülcsengés, zúgó hangérzet a fülben és halláscsökkenés) és vesekárosodásra utaló bizonyítékok jelentkezése esetén az orvos a gyógyszer alkalmazásának felfüggesztéséről vagy az adag módosításáról dönt.

A mellékhatások kockázatát növelő egyéb tényezők közé tartozik az előrehaladott életkor és a kiszáradás (dehidráció).

Mint más antibiotikumok esetében is, az amikacin alkalmazása a gyógyszerrel szemben ellenálló (rezisztens) kórokozók elszaporodását eredményezheti. Amennyiben ilyen eset fordul elő, az orvos megfelelő kezelést indít.

A Likacin alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával, ha Önnél vagy családtagjánál úgynevezett mitokondriális mutáció okozta betegséget (egy genetikai betegség), vagy az antibiotikum-kezelés kapcsán kialakult hallásvesztést állapítottak meg, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, mielőtt bármilyen aminoglikozidot kap; bizonyos, a mitokondriumot érintő mutációk növelhetik az ezen gyógyszer okozta hallásvesztés kockázatát. A Likacin alkalmazása előtt kezelőorvosa genetikai vizsgálatot javasolhat.

Egyéb gyógyszerek és a Likacin
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
Más ideg- vagy vesekárosító anyagok (különösképpen bacitracin, ciszplatin, amfotericin B, cefaloridin, paromomicin, viomicin, polimixin B, kolisztin, vankomicin és más aminoglikozidok) egyidejű alkalmazását kerülni kell.
A Likacin egyidejű alkalmazása kerülendő nagyhatékonyságú vizelethajtókkal (etakrinsavval, illetve furoszemiddel).
Az aminoglikozidok óvatosan alkalmazhatók izomrendellenességek (pl. myasthenia gravis vagy Parkinson-kór) kezelésére alkalmazott gyógyszerekkel, mivel ezek súlyosbíthatják az izomgyengeséget.

Terhesség és szoptatás
Az aminoglikozid hatóanyagcsoportba tartozó antibiotikumok magzati károsodást okozhatnak; ugyanakkor amikacin-nal végzett vizsgálatok ezt nem erősítették meg. Terhesség alatt a Likacin ezért kizárólag az orvos utasítására, az orvos által meghatározott adagban és ideig alkalmazható.

Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

Nem ismert, hogy az amikacin kiválasztódik-e az emberi anyatejbe. A szoptatást a kezelés idején fel kell függeszteni.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Az amikacin ideg- és halláskárosító hatásához kapcsolódó néhány lehetséges mellékhatás, például szédülés és forgó jellegű szédülés (vertigó) miatt azonban károsodhatnak a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességek.

A Likacin nátrium-biszulfitot tartalmaz

A Likacin injekció nátrium-biszulfitot tartalmaz, ami ezekre hajlamos emberekben allergiás reakciókat okozhat, beleértve az anafilaxiás tüneteket és az életveszélyes, illetve enyhébb hörgőgörcsöt (asztmás reakciót). A szulfit-érzékenység az átlagnépességben ritka. Asztmás betegek esetében gyakrabban tapasztalnak szulfit-érzékenységet, mint nem asztmás személyekben.


3. Hogyan kell alkalmazni a Likacin-t?

Izomba adott injekció (intramuscularis), vagy vénás (intravénás) infúzió formájában adhatják be Önnek a készítményt. Az injekció, illetve az infúzió adagját, valamint az adagolás módját, idejét kezelőorvosa az Ön betegségétől, klinikai állapotától, testtömegétől függően egyedileg állapítja meg.
Izomba adott injekció esetében a szokásos adagot naponta 2-3 egyenlő részre osztva adják be.
A kezelés ideje általában 7-10 nap, de a lehetőségek szerint a legrövidebb ideig tart.
Nem komplikált esetben javulás már a kezelés megkezdése után 24-48 órán belül jelentkezik. Amennyiben javulás nem tapasztalható, 3-5 napon belül a kezelést félbeszakítják, és újból értékelik a kórokozó gyógyszerérzékenységét.
Gyermekek esetében a Likacin-infúzió egy adagja 1/2-1 órán át folyik, míg a csecsemők infúziójának időtartama 1-2 óra.
Az adagolások szokásos időtartamától a kezelőorvos eltérhet.
14 napnál tovább az amikacin-kezelés nem tarthat.

Ha az előírtnál több Likacin-t alkalmazott
Túladagolás vagy toxikus reakció esetén az orvos ún. peritonealis dialízissel vagy hemodialízissel segíti az amikacin vérből való eltávolítását.


4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így a Likacin is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

A többi aminoglikozid antibiotikumhoz hasonlóan ez a gyógyszer is rendelkezik a halló és egyensúlyozó szervrendszert, veseműködést, ideg-, illetve izomműködést károsító mellékhatásokkal, különösen olyan betegek esetében, akik kórelőzményében vesekárosodás szerepel vagy más, a halló- és egyensúlyozó szervet, illetve a veseműködést károsító hatású gyógyszert szednek.
A halláskárosodás elsősorban a magas frekvenciájú hangtartományt érinti, és többnyire végleges.
Az ideg-izomkárosító mellékhatás heveny izombénulásban, légzésbénulásban is megnyilvánulhat.
A vesekárosodás a gyógyszer adagjának csökkentésével, illetve a gyógyszer alkalmazásának leállításával visszafordítható.

Ritkán bőrpír, láz, fejfájás, érzészavar, izom-, illetve végtagremegés, hányinger, hányás, ízületi fájdalom, vérszegénység és egyéb vérképzőrendszeri eltérések, vérnyomásesés, alacsony magnézium-vérszint jöhet létre.
Előfordulhat - főleg asztmás betegeken - a készítmény hatóanyagával és/vagy segédanyagával (diszulfit) szembeni túlérzékenységi reakció is.
Szembe adott amikacin injekció esetén maradandó látásvesztéshez vezető szemkárosodás is kialakulhat.

Mellékhatások bejelentése

Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát, vagy gyógyszerészét, vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az alábbi elérhetőségek valamelyikén keresztül:
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, Postafiók 450, H-1372 Budapest
honlap: https://ogyei.gov.hu
elektronikus bejelentő form: https://mellekhatas.ogyei.gov.hu/
e-mail: adr.box@nngyk.gov.hu
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.


5. Hogyan kell a Likacin-t tárolni?

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó.

A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:/EXP) után ne alkalmazza ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Likacin
A készítmény hatóanyaga: 500 mg amikacin (amikacin-szulfát formájában) injekciós üvegenként.
Segédanyagok: nátrium-biszulfit, nátrium-citrát, kénsav, injekcióhoz való víz.

Milyen a Likacin külleme, és mit tartalmaz a csomagolás

2 ml csaknem színtelen, steril, vizes oldat szürke gumidugóval, alumínium kupakkal és piros műanyag védőkoronggal lezárt színtelen, átlátszó injekciós üvegbe töltve.
50 db injekciós üveg dobozban.
Kiszerelés: 50x2 ml Törzskönyvi szám: OGYI-T-1188/01
Gyógyszerek
  • Forgalomba hozatali engedély jogosultja: Lisapharma S.p.A.
    • Hatóanyag: amikacin
    • ATC: Amikacin
    • Normatív TB támogatás:
    • Vényköteles:
    • Közgyógyellátásra adható:
    • Patikán kívül vásárolható:
    • EÜ támogatásra adható:
    • EÜ Kiemelt támogatás:
  • Üzemi baleset jogcím:
Fogyasztói ár: 40192Ft A feltüntetett ár tájékoztató jellegű, patikánként kisebb-nagyobb eltérés előfordulhat.
Normatív támogatás esetén téritési díj: 40192 Ft

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.