Az apokalipszis lovasává lépnek elő az invazív fajok

Az invazív fajok veszélyére és a velük szembeni tétlenség súlyos következményeire figyelmeztet egy új szakértői tanulmány.

Az invazív fajok jelentette "sorscsapás" elleni hatékonyabb fellépést szorgalmaz a Biodiverzitás és Ökoszisztéma-szolgáltatás Kormányközi Platform (IPBES) nevű kormányközi független szervezet friss jelentése, miközben "egyre szűkül a fellépéshez adott időablak" - hangsúlyozta hétfőn a szervezetnek dolgozó több szakértő és tudós.

Alvajáróként menetelünk egy egysíkú világ felé

Az ENSZ égisze alatt dolgozó nyolcvanhat nemzetközi szerző által négyévi munkával összeállított kiadvány felhívja a figyelmet arra a súlyos veszélyre, amelyet az ember által telepített fajok jelentenek a természetes környezetükön kívül mind a természetre, mind az életminőségre a Földön. Ez a régóta alábecsült jelenség a jövőben tovább erősödik, ha nem tesznek semmit ellene - vonták le a következtetést a szerzők, akik úgy vélik, hogy van még idő cselekedni, de mindent meg kell tenni a cél érdekében.

esőerdő
Komoly problémára hívták fel a figyelmet az IPBES szakemberei. Fotó: Getty Images

A biológiai inváziók "az apokalipszis öt lovasának egyikévé váltak (...), amely egyre gyorsabban sújt le a világra" - fogalmazott Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) igazgatója, és felszólította a döntéshozókat: "dolgozzanak ki ajánlásokat a növekvő fenyegetés elleni fellépéshez".

"A hatóságok eddigi be nem avatkozási politikája miatt alvajáróként menetelünk egy McDonald's módjára egysíkúvá váló természet felé, ahol az invazív fajok a világ több részében uralkodóvá váltak" - véli Alexander Lees, a Manchesteri Egyetem biodiverzitás-szakértője.

"A létünket fenyegető veszélyek és az előre látható változások üteme még ennél is aggasztóbb gyorsasággal nőnek, míg az ellenük való fellépésre alkalmas időablak egyre szűkül. Mi pedig nem teszünk mást, mint egyre kikapcsoljuk az ébresztőórát" - mondta John Spicer, a plymouth-i egyetem tengerbiológia-szakértője.

"Még korlátozhatjuk az egzotikus invazív fajok jelentette veszélyt, de ehhez nemzetközi és ágazatközi együttműködésre, a kormányok politikai akaratára és jelentős erőforrásokra van szükség"- fejtette ki Piero Genovesi, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) keretében működő invazív fajok tudományos és politikai szakértői globális hálózatának (ISSG) elnöke.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.