Háziállatok is terjeszthetik majd a következő világjárványt

Kutatók szerint a jövő nagy járványait is elsősorban az emberről állatra átterjedő betegségek okozhatják majd.

A COVID-19 megmutatta a világnak, hogy akár egyetlen kórokozó is milyen hatalmas károkat tud okozni világszerte az emberek egészségében és a gazdaságban. Szakértők szerint a következő évtizedekben újabb hasonló járványokkal kell majd szembenéznünk, melyek terjedésében az egzotikus állatok mellett a háziállatoknak is jelentős szerepe lehet - írja a Science Alert.

Ez okozhatja a következő világjárványokat

A Science Translational Medicine című folyóiratban publikált kutatásában a betegségekre specializálódott ökológus, Amandine Gamble és kutatócsapata az úgynevezett zoonózisok veszélyeit vizsgálták. Zoonózisnak azokat a betegségeket tartjuk, amelyek emberről állatra és viszont is terjedhetnek. A szakemberek szerint a házikedvencek, a haszonállatok, valamint a nemkívánatos kártevők is gyorsan terjeszthetik majd azokat a vírusokat, amelyekből a jövő nagy járványai kialakulnak. A háziállatok egyfajta hídként kötik össze az embereket a többi állattal, például rágcsálókkal, így rajtuk keresztül könnyebben eljuthatnak a vírusok is a gazdáikhoz. Emellett a növekvő urbanizáció és a klímaváltozás szintén megváltoztatja a betegségek dinamikáját.

macska, egér
A következő járványok terjedésében a háziállatoknak is nagy szerepük lehet. Fotó: Getty Images

A szakemberek szerint valószínűleg számos, a háziállatokról emberre terjedő fertőzést alábecsülnek, mert nem követik megfelelően figyelemmel a terjedésüket. Nem a patkányok terjesztette pestis ugyanis az egyetlen olyan betegség, amely állatok útján terjedt el. A Chlamydia psittaci egy olyan baktérium, amely a lakásokban tartott papagájokról terjed az emberre (papagájkórnak is nevezik ezért), a háztáji baromfiról pedig a szalmonella juthat el az emberi szervezetbe, ahol gyomor-bélrendszeri zavarokat okoz. Ez csak kettő a több mint 70 olyan patogén közül, amely igazoltan a társállatok által juthat el az emberhez.

A pestist is elsősorban a patkányokhoz kötik, holott az elhullott tetemek hurcolásával a kóbor macskák is jelentősen hozzájárulhattak a betegség terjedéséhez, szétszóródásához. A betegség egyébként kis számban ugyan, de ismét felütötte a fejét az Egyesült Államokban, ahogy a leprát is újra felfedezték. A kutatók szerint nem kizárt, hogy mindkét betegség újbóli feltűnésében kulcsszerepet játszanak az állatok. Idén júniusban ráadásul madárinfluenza-vírusokat mutattak ki lengyel házimacskákban, ami jelentős aggodalmat váltott ki a kutatókban még úgy is, hogy a kórokozó emberekre nem terjedt át.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.