Koronavírus: háziállatoknak fejlesztettek vakcinát

A többi között nyérceknek, nyulaknak és macskáknak is bele lehet majd adni azt a vakcinát, amelyet Oroszországban fejlesztettek ki.

Oroszország várhatóan január végén fejezi be annak a koronavírus-vakcinának a klinikai tesztjeit, amelyet kifejezetten háziállatoknak és nyérceknek készítettek. Úgy tervezik, hogy az engedélyeztetési eljárás februárban indulhat el - írja a Reuters . Oroszország úgy vélekedik, nemcsak a hazai, hanem amerikai és EU-s cégek körében is nagy érdeklődésre tart majd számot a vakcina.

Háziállatok is megfertőződhetnek az új típusú koronavírussal.
Háziállatok is megfertőződhetnek az új típusú koronavírussal. Fotó: Getty Images

Nyulaknak, macskáknak, nyérceknek is be lehet adni

"Amikor vírusokról beszélünk, az elkapni kifejezés kissé pontatlan. A precíz kérdés így hangzik: megfertőzheti a SARS-CoV-2 a kutyámat vagy macskámat? A válasz pedig az, hogy igen" - mutatott rá három amerikai, fertőző betegségekre szakosodott állatorvos, Annette O'Connor, Jan Sargeant és Sarah Totton. További részletek itt .

Az orosz Szövetségi Állategészségügyi Központ még tavasszal kezdte meg a vakcina fejlesztését, miután világossá vált, hogy az új típusú koronavírus emberekről egyes háziállatokra is átterjedhet. Az oltást nyulaknak, macskáknak, nyérceknek is be lehet adni. Utóbbi azért lenne nagy eredmény, mert mint kiderült, a koronavírus nem csak arra képes, hogy megfertőzze a nyérceket: a szőrméjük miatt a farmokon tenyésztett állatokról vissza is terjedhet a kórokozó az emberre. Az eközben fellépő mutációktól tartva például Dániában a múlt hónapban elrendelték a teljes helyi állomány elpusztítását - azaz mintegy 17 millió nyérc kiirtását. Oroszországban egyébként eddig két koronavírus-fertőzött macskát is regisztráltak, a nyércpopulációt azonban egyelőre nem érinti a vírus.

Az első koronavírus-vakcina

Mint arról korábban mi is beszámoltunk , a világon elsőként az oroszok jegyeztek be oltóanyagot az új koronavírus-fertőzés ellen - a vakcina a Szputnyik V nevet kapta. Egy vektorvakcináról van szó, amely egy olyan adenovírus-DNS-en alapul, amelybe beépítették a SARS-CoV-2 koronavírus egyik génjét. Az adenovírust az eljárás során olyan "tartályként" használják fel, amely a koronavírus-gént a sejthez szállítja, ott beindítja az új koronavírus burkának fehérjeszintézisét, és ily módon "megismerteti" az immunrendszert a potenciális ellenséggel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fel akarta vidítani az otthonban élő időseket, megfertőzte őket koronavírussal - a részleteket elolvashatja társportálunk, az nlc.hu cikkében .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.