Ezért kegyetlenkednek az orkák más delfinekkel

Egyes gyilkos bálnák nagyon durván bánnak a disznódelfinekkel, amit a jóval kisebb állatok általában nem élnek túl.

Furcsa jelenség állítja kihívás elé a tudósokat: a gyilkos bálnák egyik populációjának példányai megölik a kisebb delfineket, de utána nem eszik meg őket. Először 1962-ben észlelték a Salish-tengerben (a kanadai British Columbia tartomány és az amerikai Washington állam mellett) élő déli rezidens orkák furcsa szokását, és azóta több mint 70 alkalommal jegyezték fel - írja a National Geographic.

Ezek a halevő orkák gyakran csapatostul vadásznak, ormányukkal tolják a disznódelfineket, szájukban tartják és a víz fölé emelik őket. Néha játszadoznak áldozatukkal, lehetővé téve számukra a menekülést, mielőtt újra elfognák őket. Egyesek agresszívabbak, feldobálják a delfineket, az uszonyukkal megütik vagy a szájukban rázzák őket. A legtöbbször a delfinek feltehetően elpusztulnak a durva bánásmód következtében.

gyilkos bálna orka kardszárnyú delfin
Nem világos, mi áll a gyilkos bálnák viselkedése mögött. Fotó: Getty Images

A Marine Mammal Science című folyóiratban közzétett tanulmányukban Deborah Giles és munkatársai 78 olyan esetet vizsgáltak meg, amikor a déli rezidens gyilkos bálnák 1962 és 2020 között a Salish-tengeren zaklatták vagy megölték a disznódelfineket. Fontos megjegyezni, hogy a déli rezidens gyilkos bálnák királylazaccal táplálkoznak, amely szintén veszélyeztetettnek számít. Az orkák tehát nem jutnak elegendő mennyiségű táplálékhoz, a disznódelfinekkel pedig úgy bánnak, mintha prédák lennének. Így adja magát a kérdés, hogy előbb-utóbb eljutnak-e arra a pontra, hogy megeszik őket. "Számomra ez volt az egyik legfontosabb tanulsága a kutatásnak: helyre kell állítani a királylazac-állományt, hogy a kardszárnyú delfineknek legyen elég táplálékuk" - nyilatkozta Giles. Erre már több terv is van.

Még nem tudni, miért viselkednek így

Több elméletük is van arra vonatkozólag, hogy miért viselkednek így a gyilkos bálnák. Az egyik szerint egyszerűen csak játszanak. Az orkák kíváncsi, ragaszkodó állatok, és gyakran játszanak, hogy kötődjenek egymáshoz, kommunikáljanak és szórakozzanak, például kiemelik borjaikat a vízből. Egy másik lehetséges magyarázat, hogy a vadászatot gyakorolják a delfineken. Bár az orkák nem eszik meg a disznódelfineket, áldozataik többnyire borjak, amelyek körülbelül akkorák, mint a királylazacok.

De az is lehet, hogy az anyai ösztöneiket próbálják kifejezni egy igen félresikerült módon. Giles szerint a déli rezidens gyilkos bálnák vemhességének közel 70 százaléka vetéléssel vagy a borjú halálával végződik. Láttak már olyan nőstény orkákat, amelyek mérföldeken át cipelték elhunyt borjaikat: egy például 17 napig cipelte halott kicsinyét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.