Pálmaolajbotrány: orángutánokat osztana Malajzia

Malajzia azt tervezi, hogy "orángutándiplomáciát" vezet be, vagyis a pálmaolajat importáló országoknak kereskedelmi ajándékként kínálna fel főemlősöket, hogy eloszlassák a környezeti hatásokkal kapcsolatos aggodalmakat.

A diplomáciai stratégia részeként Malajzia orángutánokat adna ajándékba kereskedelmi partnereinek, különösen a nagy importőröknek, mint például az EU, India és Kína. Johari Abdul Ghani maláj ültetvény- és áruminiszter a kínai pandadiplomáciához hasonlította a tervet, melyet Kína indított el az 1950-es években az Egyesült Államok és más országok felé való politikai közeledés jegyében pandákat kölcsönözve.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Az "orángutándiplomácia" terve azután született meg, hogy az Európai Unió tavaly korlátozásokat vezetett be az erdőirtással összefüggésbe hozható nyersanyagok behozatalára, ami árthat a pálmaolajnak, amelyet a rúzsoktól a pizzákig mindenben felhasználnak. Az uniós jogszabály biztosítja a vásárlókat arról, hogy az adott áru megvásárlásával nem járulnak hozzá erdők, a többi között pótolhatatlan trópusi esőerdők elpusztításához. Malajzia, amely Indonézia után a világ második legnagyobb pálmaolajtermelője, azt állítja hogy az uniós jogszabály diszkriminatív, és csak az EU olajosmag-piacának védelme a célja. "Ez bizonyítani fogja a nemzetközi közösségnek, hogy Malajzia elkötelezett a biológiai sokszínűség megőrzése mellett" - mondta Johari.

"Meg kell mutatnunk a világ országainak, hogy Malajzia fenntartható olajpálma-termelő, és elkötelezett az erdők védelme és a környezeti fenntarthatóság mellett" - tette hozzá. Az orángutánokat kereskedelmi ajándékként felhasználó diplomáciai terv további részleteit még nem közölték. A Természetvédelmi Világszövetség (WWF) adatai szerint a kihalás fenyegette főemlősfajból mintegy százezer él a borneói vadonban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra