Mississippi tarajosteknőst észleltek a Jász-Nagykun-Szolnok megyei természetvédők - írja a Sokszínű Vidék. A mississippi tarajosteknős (Graptemys kohni) Magyarországon idegenhonos faj, első példányai Észak-Amerikából kerültek Európába, sokan házikedvencként tartják. Valószínűleg részben a felelőtlen állattartás következtében kerülhettek a hazai vizekbe.
Június végén a Tisza szolnoki szakaszán speciális csapdákat helyeztek ki az idegenhonos teknősök számára a Madárfigyelő Természetvédelmi Egyesület szolnoki munkatársai.
"Egy nagy, 22-25 centis és egy kisebb, 10-12 centiméteres példány volt. Idén tavasszal a felmelegedő vízben Tisza szolnoki szakaszán legalább 20 egyedet láttunk, melyek java része 20 centiméter körüli volt, köztük néhány kisebb egyeddel. Azóta a folyamatosan váltakozó vízállás nem tette lehetővé a csapdázási kísérleteket, július 1-től viszont kinn vannak egyesületünk csapdái. A mai ellenőrzésnél a csapdák üresek voltak, viszont találtunk két napozó egyedet 100 méterre az egyik csapdánktól. Mindkettő megfigyelt példány 15 centi körüli volt" – mondta a Sokszínű vidéknek Hajdú Tamás, az egyesület elnöke.
Naponta ellenőrzik a csapdákat a nemzeti park és a vízi rendészet munkatársaival közösen. Az állatvédő szerint a többszöri észlelés és az újabb példányok azt jelzik, hogy valószínűleg szaporodhatnak a természetben az invazív példányok Magyarországon (bár ez még nem bizonyított).