Ünneplés háziállatokkal: így lehet biztonságos

Mivel kis kedvenceink is családtagnak számítanak, természetes, hogy velük együtt ünnepelünk év végén. A karácsonyi sürgés-forgásban azonban megtelik az otthonunk számtalan olyan dologgal, amely veszélyt jelenthet háziállatainkra.

A fenyőillat, a csillogó díszek, a fényfüzérek, az ünnepi finomságok és a szeretteinktől kapott ajándékok miatt kétségtelenül a karácsony az év egyik legvarázslatosabb időszaka. Nem csoda, ha a legtöbben már alig vártuk az év végét. Felelős állattartóként azonban „kutyakötelességünk” az ünneplés közepette is biztonságos környezetet biztosítani kis kedvenceink számára. Mutatjuk, hogy a Medivet állategészségügyi szolgáltató cikke szerint hogyan óvhatjuk meg a szezonális veszélyektől négylábú barátainkat.

karácsony, ünneplés, kutya, háziállat, házi kedvenc
Természetes, hogy kis kedvenceink is velünk ünnepelnek, de ilyenkor is vigyázzunk rájuk! Fotó: Getty Images

Igazi állat mellé műfenyő való

A karácsonyfa az egyik legalapvetőbb ünnepi kellék, és sokan el sem tudnák képzelni ezt az időszakot fenyőillat nélkül. Az élő fa azonban komoly veszélyt jelenthet kedvencünkre nézve. A tűlevek felsérthetik érzékeny mancsaikat, lenyelve pedig az állatok torkán akadhatnak. A fenyőlevelek emellett olyan természetes olajokat is tartalmaznak, amelyek irritálhatják a négylábúak száját és a gyomrát, ráadásul enyhén mérgezőek is a macskákra, a kutyákra és a nyulakra.

Még ennél is veszélyesebb a víz, amelybe az élő fenyőt állítjuk. A karácsonyfatalpban lévő folyadékba ugyanis beleoldódhatnak a fa kezeléséhez használt műtrágyák, növényvédőszerek (peszticidek) és egyéb vegyszerek. Ezenkívül a szobahőmérsékletű állott víz nagyszerű táptalajt biztosít a baktériumoknak is. Ha tehát házi kedvencünk véletlenül belekortyol ebbe a folyadékba, annak erős gyomorfájás, illetve mérgezés lehet a vége.

Mindezek miatt tehát állattartóként jobb, ha a műfenyő mellett döntünk. Felborítani azonban azt is fel lehet – a macskák például előszeretettél nézik mászókának, kaparófának vagy játéknak az ünnepi szoba fénypontját (vagyis a karácsonyfát), de a kutyák figyelmét is felkelti a csillogó-villogó karácsonyfa. Soha ne hagyjuk tehát egyedül kedvencünket abban a helyiségben, amelyben a fenyőfa áll. Ha ugyanis az állat magára dönti a fát, akkor könnyen megsérülhet – főleg, ha az üveg díszekkel van tele.

A fa biztonságosabbá tehető, ha a lábait ragasztószalaggal rögzítjük a padlóhoz, vagy ha a tetejét kikötjük valahová. Ha van macska a családban, érdemes úgy felállítani a karácsonyfát, hogy az távol legyen minden olyan bútortól, amelyre a cica fel tud mászni, hogy aztán arról átugorjon a fára. Jó tudni továbbá, hogy nyávogó barátaink nem szeretik a citrusos illatokat, tehát könnyen távol tarthatjuk őket a fától, ha körbefújjuk azt citruspermettel, vagy körberakjuk citrom- vagy narancshéjjal.

Törékeny és fullasztó karácsonyfadíszek

A karácsonyi boa csillogása és mozgása sok háziállat számára ellenállhatatlan kísértést jelent. Azonban beletekeredve fulladást okozhat – de lenyelve is elzárhatja a légutakat –, a gyomorba kerülve pedig hányást és hasmenést idézhet elő. Attól függően, hogy mennyi fényes fóliát nyelnek le kedvenceink, akár műtétre is szükség lehet, ha az elzáródást okoz a belekben. A fényfüzérek is nagyon vonzóak lehetnek a kíváncsi háziállatok számára. Ám ha megrágcsálják ezeket, azzal veszélyes áramütést és égési sérüléseket kockáztatnak. Emellett ezekbe is könnyen belegabalyodhatnak kedvenceink, fennáll tehát a kockázata, hogy az állat megfullad vagy magára dönti a fát.

Ahogy már korábban is utaltunk rá, a törékeny karácsonyfadíszek nem számítanak túl állatbarát dekorációnak. Különösen a macskákra jelentenek veszélyt, akik imádnak a csüngő és fénylő csecsebecsékkel játszani. Jobban tesszük, ha nem használunk üveg díszeket, de még törésálló gömböket se tegyünk a legalsó, könnyen elérhető ágakra – főleg akkor ne, ha ezek a díszek lenyelhető méretűek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Természetes, ha azt szeretnénk, hogy az ünnepekre minden tökéletes legyen. Ilyenkor gyakran az utolsó pillanatban rohanunk el a boltba még egy fontos kellékért, a kelleténél még egy tepsivel több süteményt sütünk, vagy éppen az ezeréves égősorokat túrjuk elő a pincéből/padlásról, hogy még fényesebben ragyogjon az otthonunk. Sajnos azonban a balesetek megelőzésére már jóval kevesebb energiát és figyelmet fordítunk. Mutatjuk, hogyan lehet mégis balesetmentes a karácsonyunk.

Ég a gyertya, ég

Néhány gyertya meggyújtásával egy csapásra meghitt légkört teremthetünk otthon, de nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy az apró táncoló tűznyelvek könnyen lángba boríthatnak bármit, ha nem figyelünk. Éppen ezért soha ne hagyjuk felügyelet nélkül kedvencünket, amikor gyertyát gyújtunk – ellenkező esetben égési sérülésekkel vagy lakástűzzel kell szembenéznünk. Nem árt tudni továbbá, hogy az illatgyertyák súlyosbíthatják a légzési nehézségekkel küzdő háziállatok panaszait, így ilyenkor érdemes inkább lemondani a gyertyafényes hangulatvilágításról.

Hasonló kockázatokkal számolhatunk akkor is, ha van kandalló az otthonunkban. Soha ne engedjük kedvencünket túl közel a tűzhöz.

Hangulatos, de veszélyes dísztárgyak

Egyes hógömbökről kiderült, hogy a bennük lévő folyadék fagyállót is tartalmaz. Ez egy igen erős méreganyag, amelyből már egy teáskanálnyi mennyiség is végzetes lehet a macskánk vagy házinyulunk számára, egy evőkanálnyitól pedig már kutyánknál is kialakulhat veseelégtelenség, amitől életveszélyes állapotba kerülhetnek. Ha szeretjük a hógömböket, kizárólag olyan helyen tároljuk azokat, ahol állataink nem férnek hozzá.

Bánjunk óvatosan a különböző, ünnepi hangulatot teremtő dísztárgyakkal is. A törékeny, szőrös, esetleg mérgező lakkal vagy festékkel lekent dekorációk szintén veszélyesek lehetnek állatainkra. Gondoskodjunk arról, hogy kedvencünknek karácsonykor rengeteg játéka legyen elöl, hogy ne a potenciálisan káros karácsonyi díszek keltsék fel a figyelmüket.

Mérgező hangulat

Az ünnepi hangulatot a fenyőfán kívül egyéb növényekkel is megteremthetjük. Az ezeket megrágcsáló vagy lenyelő állatok azonban könnyen a kórházban köthetnek ki.

  • A mikulásvirág irritálja a száj nyálkahártyáját, lenyelve pedig hányást idéz elő.
  • A fagyöngy kis mennyiségben elfogyasztva is gyomorpanaszokat, nagy mennyiséget lenyelve pedig súlyos szív- vagy neurológiai problémákat okozhat.
  • A borostyán a bőrhöz dörzsölődve bőrirritációt, lenyelve pedig hányingert és gyomorpanaszokat okoz.

Ha kis kedvencünk akár egy kicsit is fogyasztott a fentiek bármelyikéből, a lehető leghamarabb hívjuk fel állatorvosunkat vagy az állatorvosi ügyeletet.

A karácsonynak természetesen a nagy lakomázások is szerves részét képezik. A finomabbnál finomabb fogások kavalkádjában pedig nem nehéz elöl felejteni valamit. Legyünk azonban tisztában azzal, hogy a csokoládé – valamint a kakaópor – nagyon mérgező a macskák és a kutyák számára is: bármilyen mennyiségben nyelnek le belőle kedvenceink, gyorsan végzetes állapotba kerülhetnek tőle. Éppen ezért a karácsonyfára sem érdemes csokidíszeket tenni. De hasonlóan veszélyesek a xilitet tartalmazó édességek is. A csokoládémérgezésre nyugtalanság, hányás, hasmenés és szabálytalan szívverés hívhatja fel a figyelmet, a xilit okozta mérgezés pedig a leggyakrabban görcsös izomrángásban, gyengeségben és hányásban mutatkozik meg.

Végül, de nem utolsósorban a csomagolópapírokról is említést kell tennünk, ezek ugyanis – kis mennyiségben ugyan, de – klóros fehérítőt és mérgező színezékeket tartalmazhatnak. Bár nem túl valószínű, hogy ezek mérgezési kockázatot jelentenének a háziállatainkra nézve, nagy mennyiség elfogyasztása esetén viszont bélelzáródás alakulhat ki.

A fentiekre fokozottan figyeljünk oda, ha kölyökkutyánk vagy kölyökmacskánk van, aki idén karácsonyozik velünk először. Ha minden óvintézkedést betartunk, azzal biztosíthatjuk, hogy még számos ünnepet együtt tölthessünk kedvenceinkkel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.