A GME tünetei és kezelése kutyáknál

A granulomás agyvelő-, agyhártya- és gerincvelőgyulladás (meningoencephalomyelitis, GME) a központi idegrendszer nem gennyes eredetű gyulladásos megbetegedése, amely során úgynevezett granulomák alakulnak ki. Ezek az immunrendszer sejtjeinek golyószerű képződményei, melyek egyes esetekben lokalizálhatóak, máskor szétszórtan helyezkednek el.

Milyen tünetek jelezhetnek Lyme-kórt kutyáknál? Részletek itt.

Ez az egyik leggyakrabban diagnosztizált központi idegrendszeri megbetegedés kutyáknál. A betegség az öleb típusú kutyák nőstény egyedeiben fordul elő leggyakrabban: szinte minden korosztályt érinthet 1-10 év között. GME-re gyanakodhatunk, ha az állat viselkedése egyik napról a másikra megváltozik, továbbá végtagbénulás, egyes esetekben a látás elvesztése alakulhat ki.

A GME tünetei kutyáknál

A tünetek a betegség kialakulásának helyétől függenek. Ez alapján a betegség három formáját különítik el.

A legritkább az ún. szemforma, amely a látás hirtelen elvesztésével járhat. A beteg állapota itt sokáig változatlan maradhat.

A góctípus (fokális) esetén a tünetek a granulomák lokalizációjától függően alakulnak: vagy a gerincvelő vagy az agyvelő területét érintik.

Végül a disszeminált (multifokális) típus a legsúlyosabb: meningitis alakul ki, a tünetek pedig változatosak a megjelenéstől függően:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • vakság
  • álmosság
  • rohamok
  • viselkedési változások
  • keringő mozgás
  • a hátulsó végtagok gyengesége (paraparesis)
  • mind a négy végtag gyengesége (tetraparesis)
  • állandó fejpréselés tárgyak ellen

GME bármely életkorban kialakulhat a kutyáknál
GME bármely életkorban kialakulhat a kutyáknál

A GME okai kutyáknál

A GME pontos oka jelenleg ismeretlen.

A GME diagnózisa kutyáknál

Az állatorvos számára átfogó leírást kell adni a kutya egészségi állapotáról, aki ezt követően alapos fizikális vizsgálatot végez, valamint teljes vérképet, biokémiai profilt és vizeletvizsgálatot rendel el. A kapott eredmények általában a normál tartományon belül vannak, kivéve egyéb, egyidejű fertőzés esetén, amikor a fehérvérsejtszám rendellenesen magas.

A diagnózis legcélravezetőbb módszere az MR-vizsgálat , amely egyetlen, többszörös vagy jól körülírt elváltozást tár fel az idegrendszerben. Az állatorvos sok esetben mintát vesz az agy-gerincvelői folyadékból. Bár ennek eredménye alapján nem mondható ki a diagnózis, megerősíti a betegséggel járó gyulladás meglétét. Ezen kívül agyi biopsziát végezhetnek a GME igazolására, de erre ritkán kerül sor az agyszövet mintájának eltávolításával járó veszélyek miatt.

A GME kezelése kutyáknál

A GME súlyos formáinál gyakran előfordul, hogy azonnali intenzív ápolásra van szükség kórházi körülmények között. A legyengült betegeknél intravénás folyadékterápiát végeznek a test folyadékegyensúlyának helyreállítására. Az orvos szigorú felügyelete mellett hosszú távú szteroidok alkalmazása enyhít a tüneteken. A betegség fokális jellegének esetén sugárkezelést javasolhat az állatorvos. Kombinált kezeléssel több éves túlélés is elérhető.

A GME utókezelése kutyáknál

Az átfogó prognózis nagyon változatos, és a betegség formájától és kialakulásának helyétől is függ. Amellett, hogy követjük az állatorvos utasításait a gyógyszer adagolására és gyakoriságára vonatkozóan, fontos, hogy különös gonddal járjunk el, amikor a kutya otthon van. A továbbra is aktív állatoknál javasolt a mozgáskorlátozás a sérülések vagy traumák megelőzése érdekében. Kevésbé mozgékony társaikat pedig párnázott fekhelyen kell tartani, és négy óránként megmozgatni a felfekvések kialakulásának megakadályozására.

Az állatorvost havi rendszerességgel fel kell keresni kontrollvizsgálat céljából, ahol a neurológiai tesztek mellett az orvos ellenőrzi azt is, hogy az állat helyes táplálására vonatkozó előírásokat betartja-e a gazdi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.