A szeptikus ízületi gyulladás sokszor trauma során elszenvedett fertőződés következtében alakul ki, amikor a mikroorganizmusok sebészi beavatkozást követően, a véráramon keresztül kerülnek az ízületi folyadékba. Az egyéb szerveket ért fertőzés átterjedhet az ízületre - leggyakrabban egy-egy ízületen alakul ki, ritkán azonban átterjedhet többre is.
A szeptikus ízületi gyulladás tünetei
- fájdalom
- láz
- levertség
- étvágytalanság
- ízületi gyulladás
- bénulás az érintett ízületben
- a gyulladt ízület tapintásra meleg
- az érintett ízület nehézkesen mozgatható
A szeptikus ízületi gyulladás okai
Legyengült immunrendszerű kutyák, illetve amelyeknél egyidejűleg diabétesz mellitus (cukorbetegség) is jelen van, érzékenyebbek bizonyos fertőzésekre, többek között a szeptikus arthritisre is.
Egyéb hajlamosító tényezők lehetnek még:
- sérülést, harapást, lőtt sebet, esetleg sebészeti beavatkozást követően a sebek felülfertőződnek,
- bakteriális fertőződés esete (a véráramon keresztül),
- egyes gombás fertőzések.
A szeptikus ízületi gyulladás diagnózisa
Általában a kutyák bénulásos tünetekkel kerülnek az állatorvoshoz. A részletes kórelőzmény ismeretében (érte-e az állatot baleset, verekedett-e stb.) a fizikai vizsgálatot követően az állatorvos megállapítja, hogy hány ízületre terjed ki az elváltozás. Emellett differenciáldiagnózist is végez, elkülöníti az egyéb, bénulásos tünetekkel járó megbetegedésektől. Rutin laborteszteket végez, teljes vérkép-, biokémiai tesztek, illetve vizeletvizsgálat elvégzésére is sor kerül. A tesztek többségében normál eredményeket mutatnak ilyenkor, kivéve a teljes vérképet, amely fertőzés és gyulladás jeleit mutatja - de röntgenvizsgálattal is jól látható az érintett ízület gyulladása.
Idült ízületi gyulladások esetén szembetűnőek az ízület szerkezetének változásai: a csont szerkezetének pusztulása, a megnövekedett ízületi üreg, a csontok abnormális alakja - ezeket a röntgenfelvételen jól meg lehet figyelni. A leglényegesebb teszt az ízületi folyadék analízise. A mintavételt az állatorvos altatást követően végzi el: ilyenkor az ízületi üregben megnövekedett mennyiségű ízületi folyadék mutatható ki, amelynek színe a normálistól eltérő, a gyulladást jelző sejtek pedig megnőtt mennyiségben jelennek meg a kórokozó baktériummal együtt. Szükség van továbbá sejttenyésztésre, melynek segítségével a diagnózis megerősítést nyer, és a gyógyulás eléréséhez a megoldás is könnyebben meghatározható. Azoknál a kutyáknál, amelyeknél gyaníthatóan a szervezet egyéb részeiről terjedt át a fertőzés, vér- és vizeletmintát vesznek.
Az idejében elkezdett gyógykezelés lényeges: minél hamarabb kerül az állat orvoshoz, annál nagyobb esély van a teljes gyógyulásra.
A szeptikus ízületi gyulladás kezelése
A vér és az ízületi folyadék mintavételezését, majd a baktérium fajának megállapítását követően a kutyát antibiotikummal kezelik. A gyógyszert a sejttenyésztéses és az érzékenységi vizsgálatok eredménye alapján tudja az orvos kiválasztani. Az érintett ízületet feltárják és kimossák, ezzel elkerülik a további roncsolódást. Idült esetekben sebészi beavatkozásra van szükség, hogy a szövettörmeléket eltávolítsák és kitisztítsák az ízület üregét. Néhány napon keresztül katéter felhelyezése szükséges, hogy a gyulladásos folyadék kiürülését elősegítsék. Artroszkópos eljárással - amely az endoszkóp speciális fajtája - jól vizsgálható az ízület belső szerkezete: sokszor a terápia során is használják. Előnye, hogy a sebészeti beavatkozással szemben sokkal kevésbé invazív eljárás.
A fertőzés forrásának felderítése elsőrendű fontosságú a sikeres és tartós javulás eléréséhez. Amennyiben bizonyítottan ízületi gyulladást is előidéző kórokozót mutatunk ki a szervezetből, úgy az elsődleges fertőzést ugyanolyan fontos kezelni, mint az ízületi gyulladást. Az állatorvos naponta vizsgálja az ízületből szivárgó folyadékot, hogy a fertőzés továbbra is fennáll-e. Ha a katéteren keresztül már nem ürül további folyadék, akkor eltávolítják.
A szeptikus ízületi gyulladás utókezelése
Váltakozó hideg-meleg pakolás segítségével növelhetjük a terület vérellátását és csökkenthetjük a lábdagadást, amivel elősegítjük kutyánk gyógyulását. Az orvos kímélő életmódot ír elő kedvencünknek egészen addig, amíg a kívánt gyógyulást elérjük. Mivel nagyon nehéz állatunk számára nyugalmat biztosítani, szükség lehet őt rövid időre ketrecbe zárni. A séta is csak nagyon korlátozott ideig engedélyezett a lábadozás ideje alatt. Ha szükséges, az állatorvos alaposan elmagyarázza a katéter helyes használatát.
Bár a beteg állatok többsége jól reagál az antibiotikumra, egyes makacs megbetegedéseknél szükség lehet hosszabb idejű kezelésre is. A tünetek általában már 24-48 órán belül mérséklődnek - ritkábban viszont 4-8 hétig is eltarthat a gyógyulás. Annak ellenére, hogy a tünetek hamar mérsékelhetőek, alapvető fontosságú az előírt gyógyszerek megfelelő adagolása, mert csak így tudjuk megelőzni a tünetek kiújulását.