Ettől függ, hogy szeretjük-e a kutyákat

Az ember genetikai összetétele jelentős mértékben befolyásolja, hogy kutyatulajdonossá válik-e vagy sem - állítják svéd és brit kutatók.

A szakemberek több mint 35 ezer ikerpár genetikai összetételét vizsgálták meg, hogy kiderítsék, van-e öröklődő eleme a kutyatartásnak. "A jelek szerint egy személy genetikai összetétele nagy mértékben befolyásolja, hogy az illetőnek lesz-e kutyája" - mondta Tove Fall, az Uppsalai Egyetem professzora, a tanulmány egyik vezető szerzője. Az eredmények hasznos információkkal szolgálnakember és kutya kapcsolatának jobb megértéséhez - a történelmi és modern időkben egyaránt.

kutya, kutyatartás, genetika, állattartás, háziállat, gondoskodás
A kutatók szerint a kutyatartás hátterében genetikai okok is állnak. Fotó: 123rf

Génjeinkben van a gondoskodás

A kutyák és egyéb háziállatok világszerte megszokott tagjai a háztartásoknak, mégis nagyon keveset tudni az állattartás hatásairól. "Könnyen lehet, hogy néhány emberben erősebb a veleszületett hajlam arra, hogy háziállatról gondoskodjon" - jegyezte meg a szakember.

A kutyák voltak az első háziasított állatok: legalább 15 ezer éve vannak szoros kapcsolatban az emberrel. Egyes feltételezések szerint a kutyatartás jelentősen hozzájárul a gazdák jólétéhez és jó egészségéhez.

"A mostani eredmények azt sugallják, hogy a kutyatartás egészségre gyakorolt jótékony hatása talán részben a vizsgálatba bevont emberek különböző genetikai összetételével magyarázható" - mondta Carri Westgarth, a Liverpooli Egyetem munkatársa.

A tanulmányból az is kiderült, hogy az egypetéjű ikerpároknál jóval gyakrabban fordul elő, hogy mindkettejüknek van kutyája, mint a kétpetéjű ikrek esetében. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kutyatartás hátterében genetikai okok is állnak. A szakemberek szerint a tanulmányból ugyan nem derül ki pontosan, hogy melyek az érintett gének, de legalább első ízben bizonyítást nyert, hogy a genetika és a környezet nagyjából egyenlő szerepet játszanak abban, hogy valakiből kutyatulajdonos lesz-e.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra