Ez lehet a magyarázat a kutyák farokcsóválására

A farokcsóválás láttán legtöbbször úgy hisszük, örömét fejezi ki vele a kutya. De vajon mi a teljes igazság?

A kérdésnek a Telex Észkombájn rovata járt utána. Egy közelmúltban publikált tanulmányra hivatkozva azt írják, valószínűsíthető, hogy a kutyák a háziasítás során kezdték gyakrabban csóválni a farkukat. Két lehetséges elmélet is kering arról, hogy pontosan hogyan alakult ez így. Az egyik hipotézis szerint a farokcsóválás csupán az engedelmességre és szelídségre irányuló szelektív tenyésztés mellékterméke. Ezt látszik alátámasztani egy korábbi kísérlet is, amely során háziasított ezüstrókáknál szintén gyakoribbá vált ez a fajta viselkedés néhány generáció után.

kutya, farokcsóválás
A kutyák jóval gyakrabban csóválják a farkukat, mint más kutyafélék. Fotó: Getty Images

A másik irányzat pedig annak lehetőségét veti fel, hogy talán maga a farokcsóválás volt a lényeg, és az ember szándékosan úgy tenyésztette a kutyákat, hogy azok minél gyakrabban csóválják a farkukat. Az ember ugyanis eleve hajlamos a ritmikus, ismétlődő mozdulatok felismerésére. A tanulmányra reagálva más szakértők azt is felvetették, hogy talán a kutyák azért tértek át nagyobb arányban a farokcsóválásra kommunikációjukban a háziasítás során, mert az embereket idegesítette, ha sokat ugattak.

Ami biztos, hogy a kutyák sokkal többet csóválják a farkukat, mint más kutyafélék. Még a kézhez szoktatott farkaskölyköknél is később jelenik meg és ritkább ez a viselkedés korábbi kutatások szerint, mint a kutyakölyköknél. Összességében Nicholas Dodman, a massachusettsi Tufts Egyetem nyugalmazott professzora szerint a jellegzetes mozdulatokkal kedvenceink boldogságukat fejezik ki, és minél gyorsabb a csóválás, annál fokozottabb izgatottságot, örömöt tükröz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.