Ezekre figyelj a kölyökkutyád etetésénél

Egy kölyökkutya kétségkívül nagyon aranyos, a gondozása azonban nagy felelősség. Ahhoz, hogy a legjobbat nyújthasd neki, nem árt tisztában lenned néhány dologgal – például azzal, mennyi és milyen táplálékot érdemes adnod neki a növekedési szakaszban ahhoz, hogy egészségessé váljon.

Bár egyes gazdák egész nap elöl hagyják kutyusuk etetőtálját, hogy kedvencük bármikor kedvére falatozhasson, a szakértők szerint a kölyökkutyák számára sokkal jobb, ha szabályozzuk számukra az étkezéseik időtartamát és az elfogyasztott táplálék mennyiségét. Ez az egészséges növekedésük és az ideális fizikai állapotuk érdekében egyaránt fontos. Az alábbiakban – a PetMD összefoglalója alapján – a kölyökkutya táplálásával kapcsolatos legfontosabb kérdéseket járjuk körbe.

kiskutya és gazdája
Ahogy a kölyökkutyád növekszik, táplálkozási igényei folyamatosan változnak. Fotó: Getty Images

Mennyi ételre van szüksége egy kiskutyának?

A kölyökkutya helyes táplálása nagyon fontos annak érdekében, hogy elősegítsd kis kedvenced megfelelő növekedését. Legalább ilyen lényeges azonban az is, hogy megakadályozd, hogy a kutyus a kelleténél gyorsabban nőjön és esetleg elhízzon. Ügyelned kell tehát az adagok optimális megszabására.

A kutyaeledelek csomagolásán általában található egy táblázat, amely leírja, hogy a kutya testtömegétől függően mekkora mennyiségű táplálékot ajánl a gyártó egy napra. Ez azonban nem minden esetben jó irányadó – ha például a kölyök a korához képest fejlettebb vagy fejletlenebb, akkor más adagolásra lehet szükség. Emellett ezek az ajánlások nem veszik figyelembe a napi mozgásmennyiséget sem. A legpontosabb útmutatást tehát az állatorvos tudja megadni, így mindenképpen konzultálj vele gyakran háziállatod első évében.

A kölyökkutyákat 3 hónapos korukig – az általános ajánlások szerint – napi háromszor vagy négyszer kell megetetni, lehetőleg mindennap azonos időpontokban és azonos – illetve az igényeknek megfelelően változtatott – mennyiségekkel. Olyan ütemtervet dolgozz ki, amelyet hétvégén is tartani tudsz. 

A kölyök házi kedvencek speciális étrendet igényelnek. Érzékenyebbek ugyanis a táplálkozási egyensúlyzavarokra, a nem megfelelő táplálás pedig akár betegségeket is okozhat nekik.

A legfontosabb tápanyagok kölyökkutyáknak

A kölyökkutyáknak szánt, növekedést elősegítő kutyaeledelek bizonyos tápanyagokat  például fehérjét, zsírt és kalciumot – nagyobb mennyiségben tartalmaznak, mint a felnőtt ebeknek kínált termékek. Ezért javasolt az előbbiekből választani, hogy elősegíthesd kiskutyád megfelelő izom- és csontfejlődését. Nagyon fontos, hogy a táp elegendő energiát tartalmazzon, könnyen emészthető legyen, illetve aminosavakban – argininban, fenilalaninban és tirozinban – is gazdag legyen.

A legtöbb fehérjét az újonnan leválasztott kölykök igénylik, vagyis azok a kiskutyák, akik nemrég hagyták abba az anyatej fogyasztását. Az életkor előrehaladtával viszont lassan csökkenni kezd a fehérjeszükséglet. Arra is figyelni kell, hogy amíg a kutya fel nem nő, az tápláléka nagyjából 20 százaléka szénhidrát legyen. Az egészséges csontozat és szőrzet érdekében a megfelelő mennyiségű kalcium, foszfor és réz is elengedhetetlen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyors növekedés, változó igények

Ahogy kölyökkutyád növekszik, táplálkozási igényei folyamatosan változnak. Az alábbiakra kell odafigyelned.

  • Leválasztástól 3 hónapos korig: a magas fehérje- és zsírtartalom, valamint a könnyű emészthetőség a legfontosabb. A zsír a kutyus idegrendszerének rohamos fejlődése miatt különösen lényeges.
  • 3-tól 6 hónapos korig: ilyenkor már valamivel alacsonyabb a fehérje- és zsírszükséglet, de még mindig nagyobb a felnőttkorinál. Az aktivitási szint jelentősen megemelkedik ebben az időszakban, ezért a súly és a fizikai állapot szoros követése indokolt. A napi 4-szeri étkezésről érdemes átállni a 3 alkalmas táplálásra.
  • 6-tól 12 hónapos korig: féléves kor felett már jóval lassabban növekednek a kölykök. Szükség szerint csökkentő az étel- és kalóriamennyiség, az etetés gyakorisága pedig napi kettőre változtatható.
  • 1 éves kor felett: a felnőtt kutyák már kevesebb fehérjét, zsírt és ásványi anyagot igényelnek, így célszerű felnőtt eledelre váltani, amennyiben kedvenced elérte a felnőtt méretének 80 százalékát. Ez kis és közepes méretű kutyáknál jellemzően 12 hónapos kor környékén, a nagy és óriás testű fajtáknál pedig nagyjából 18-24 hónapos korban esedékes.

Ha elbizonytalanodnál, vagy nehezen választasz a kutyaeledelek széles kínálatából, bátran kérd ki egy állatorvos vagy egy tapasztalt eladó véleményét a kérdésben. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.