Teljesen normális, hogy a kutyakölykök mindent a szájukba vesznek és megrágcsálnak a játék és felfedezés közben. Így ugyanis nagyon sokat tanulnak a világról, valamint a szocializációjukban is fontos szerepet játszik – egymás harapdálásával például megtanulják, mennyire haraphatnak erősen ahhoz, hogy ne okozzanak fájdalmat.
Emellett a kiskutyák a fogzás időszakában is előszeretettel rágnak meg mindent – beleértve a gazdájukat és a cipőket, ruhákat, bútorokat is. Ez persze kutyatartóként sok bosszúságot okozhat, ezért a PetMD cikke nyomán bemutatjuk, mit tehetsz annak érdekében, hogy leszoktasd kis kedvencedet az állandó harapásról, rágcsálásról.
Hasznos tippek harapdáló kiskutyák kezeléséhez
Bár a kiskutya fejlődésének normális része a harapdálás, nagyon fontos, hogy gazdiként megfelelően kezeld ezt a viselkedést. A kulcs a türelmes és a következetesség.
Ha kutyusod szinte mindent szétrág a lakásban, akkor túl sok levezetetlen energiája van, unatkozik, vagy már túlfáradt, vagyis pihenésre lenne szüksége. Ezért mindig ügyelj arra, hogy elég idő jusson a játékra, tanulásra és különböző feladatokra, amelyek fizikai és mentális stimulációt biztosítanak a kiskutyának. Ezenkívül a zavartalan alvásról is gondoskodnod kell.
Lényeges az is, hogy kutyusodnak legyenek saját játékai, amelyekhez bármikor hozzáférhetnek, hogy elszórakoztassák magukat. Azokat a tárgyakat, amelyeket nem szabad megrágnia, tedd nehezebben elérhető helyre, vagy ha ez nem megoldható – például a cipők vagy az elektromos kábelek esetében –, akkor tereld el az eb figyelmét egy neki szánt játékkal, amikor épp rágcsálni kezd egy tiltott dolgot. Ha ilyenkor elkezdi harapdálni a játékot, dicsérd meg.
Egy kölyökkutya kétségkívül nagyon aranyos, a gondozása azonban nagy felelősség. Ahhoz, hogy a legjobbat nyújthasd neki, nem árt tisztában lenned néhány dologgal – például azzal, mennyi és milyen táplálékot érdemes adnod neki a növekedési szakaszban ahhoz, hogy egészségessé váljon.
A fogzás idejére válassz kifejezetten erre a célra szánt rágókákat. Ezek képesek enyhíteni az íny fájdalmát, ám általában puhább műanyagból készülnek, mint a normál játékok, így nem sértik meg a kutya ínyét, valamint a fogakban sem tesznek kárt.
Ha kiskutyát játék közben harapdál téged, az eleinte aranyos lehet, mégsem érdemes erre ösztönözni őt. A kölyökkutya ugyanis idővel megnő, és a fogai is nagyobban, élesebbek lesznek. Ilyenkor a korábban ártalmatlan „csipkedések” komolyabb harapássá válhatnak, és az már egyáltalán nem vicces vagy szórakoztató. A legjobb, amit tehetsz, ha akárhányszor odakap a kiskutyád, azonnal abbahagyod vele a játékot és eltávolodsz tőle. Hagyd el az adott helyszínt, és csak 20-30 másodperc múlva térj vissza, és hívd játszani kedvencedet egy labdával vagy bottal. Ha a játékra harap, dicsérd meg – ha azonban újra a kezedet venné célba, ismételd meg az előbb ismertetett technikát. Ezzel egyértelműen jelzed neki, hogy a harapás nem fér bele a játékba, és hamar megtanulja, hogy szórakoztatóbb inkább a játékokat cincálni az emberek és más kutyák helyett. A szelíd játék elsajátításában egyébként a kölyökkutyacsoportok is segíthetnek.
A fenyítés nem megoldás!
A PetMD cikke arra is felhívta a figyelmet, hogy a verbális és fizikai fenyítés valójában nem tanítja meg a kölyökkutyának a helyes viselkedést – a büntetéssel csupán annyit érsz el, hogy kedvenced elfojtsa ösztönös cselekvéseit, de stresszhelyzetben akár még fokozódhat is a harapdálási hajlam.
A fenyítés nem mutatja meg a jó példát, csupán félelmet és szorongást gerjeszt az állatban. Éppen ezért sokkal barátságosabb és hasznosabb megoldás, ha erőszakmentesen, pozitív megerősítésekkel neveled a kutyádat. Ha viszont úgy érzed, nem boldogulsz harapdálós kutyusoddal, bátran kérj professzionális segítséget egy viselkedési tanácsadótól, állatorvostól vagy kutyakiképzőtől.