Nagy ellenség a lepkeszúnyog is

A kutyára és macskára veszélyes külső élősködők kapcsán leginkább a kullancs, a bolha és a szúnyog jut eszünkbe. Azonban más rovarok is veszélyt jelentenek kedvenceinkre, például a lepkeszúnyog.

A lepkeszúnyog egy olyan vérszívó, amely bőrbetegséget okozhat. Még jelentősebb azonban a leismániázis veszélye. Ezt a betegséget a Leishmania parazitacsalád egyik apró tagja idézi elő, amely a lepkeszúnyog csípésével kerül a gazdatestbe. A krónikus betegség végzetes is lehet, ráadásul egy zoonotikus betegségről van szó, tehát emberre is veszélyes. A világ egyes területein a Leishmaniasis komoly egészségügyi probléma.

kutya, beteg, betegség, lepkeszúnyog, leismániázis
Végső stádiumban veseelégtelenséghez is vezethet a betegség. Fotó: 123rf

Mit kell tudni a lepkeszúnyogról?

A lepkeszúnyog egy apró, molyszerű rovar, mérete nagyjából 3 milliméter. Hosszú, szúró-szívó szájszervével a gazdaállatok vérével táplálkozik. Nyugvó állapotban vízszintes V-alakot formáló, szőrösnek tűnő szárnyai különböztetik meg más hasonló rovaroktól. A szúnyogokhoz hasonlóan csak a nőstény szív vért, és számos emlős véréből táplálkozik, beleértve az embert is. Napnyugta után egyből gazdatestet keres, napközben pedig nedves, árnyékos helyekre húzódik vissza.

A leismániázis tünetei és veszélyei

Tünetek: bőrelváltozások szemelváltozások orrvérzés fogyás passzivitás levertség étvágytalanság hasmenés gyengeség láz hányás véres széklet

A lepkeszúnyog a gazdatest megcsípésével juttathatja a vérbe a leismániázist okozó egysejtű parazitát. Bár a gazdit a kutyája nem fertőzi meg, a rovar átviheti a parazitát kutyából emberbe. Ha az élősködő bekerült a gazdatestbe, a Leishmania paraziták a bőrben telepednek meg. A betegség kifejlődésével a fertőzés átterjed a belső szervekre is. A betegség előrehaladásának és szubklinikai betegségből klinikai betegséggé alakulásának legfontosabb ismérvei a fertőzés által kiváltott immunreakciók. Nyirokcsomóduzzanat és a lép megnagyobbodása is felléphet, végső stádiumban veseelégtelenséghez is vezethet a betegség. A diagnózis felállításához laboreredmények szükségesek, mivel a leismániázis számos nem specifikus tünettel rendelkezik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegség kezelése

A jelenleg elérhető kezelések nem garantálják a felépülést. A gyógyulás számos tényezőtől, például az állat genetikájától és egészségi állapotától, valamint a parazita fertőzőképességétől is függ. Számos kezelési eljárás létezik, a fertőzés teljes megszüntetése és a klinikai visszaesés megelőzése azonban nem garantált. Ezért a legjobb megelőzni a fertőzést, és megakadályozni, hogy a betegség kialakuljon.

Megelőzés

A leghatékonyabb megelőzés a védőoltás és rovarriasztó termékek kombinációja. Ezen felül ajánlott a sétát egy órával szürkület előtt és egy órával napkelte után megejteni, és amennyire lehet, kerüljük a rovar által érintett területeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.