Súlyos betegség ellen kérik a lakosság segítségét

A szúnyogok által terjesztett szívférgességet vizsgálják az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói. Arra kérik a lakosságot, hogy egy felmérés részeként válaszoljanak néhány kérdésre, segítve ezzel a kutatók munkáját.

A kutyákban előforduló szívférgesség egy szúnyogok által terjesztett féregfertőzés miatt kialakuló betegség. A Dirofilaria immitis féregfaj okozta, komoly állategészségügyi kockázattal járó megbetegedés a világ legtöbb táján előfordul. Itthon 2007-ben jelentették az első országon belüli, nem külföldről behurcolt fertőzést. A kórokozó azóta is stabilan megtelepedettnek számít, a fertőzést egyre növekvő számban regisztrálják – olvasható az ELKH közleményében.

kutya, állatorvos, mopsz, sztetoszkóp
Magyarországon is egyre több kutyát fertőznek meg a szúnyogok szívférgességgel. Fotó: Getty Images

A hazai kutyák fertőzöttségi aránya jelenleg nem ismert. Mindenesetre 2010 előtt 0,7 százalék volt, 2015 es 2018 között 5,5 százalékra emelkedett, ami növekvő tendenciát mutat. Bár a fertőzés gyógyszeres kezeléssel való megelőzése nem kötelező, jóval egyszerűbb lenne, mint az igen költséges és időigényes utókezelés, valamint a szövődmények kezelése. Az utókezelés több egyéb veszélyt jelenthet a kutyákra nézve, például májkárosodást, gyomorbántalmakat és trombózist is okozhat. Kezelés nélkül a megbetegedés az állat hosszú, hónapokig tartó szenvedéséhez és pusztulásához vezet.

A betegség tünetei sokrétűek lehetnek, beleértve a köhögést, étvágytalanságot, légzési nehézséget, ájulást és vér felköhögését vagy orrvérzést. A szúnyogok a szívférgességgel fertőzött kutyákon való táplálkozás során szerzik a betegséget, amelyet később, a következő vérszívás alkalmával továbbadnak.

A kutyatartók segítségét kérik

Korábbi kutatások szerint a kutyáknál előforduló szívférgesség főként a kelet- és dél-magyarországi területeken van jelen, azonban a betegség elterjedésének alakulásáról keveset lehet tudni. A betegség elterjedésének és magyarországi előfordulásának megismeréséhez az ÖK munkatársai arra kérik a kutyatartó lakosságot, hogy egy gyors felmérés részeként válaszoljanak néhány kérdésre. Azon kutyatartók, akik korábban már állatorvos segítségével teszteltették kutyájukat szívférgességre, most néhány információ megosztásával sokat segíthetnek. Fontos, hogy ezek az adatok akkor is hasznosíthatók a felmérésben, ha a tesztelt állatok negatív eredményt mutattak, tehát a teszteléskor nem voltak fertőzöttek

A jelenlegi felmérés részeként szolgáltatott adatok jelentősen hozzájárulnak a szúnyogok által terjesztett betegség megfigyeléséhez, elterjedésének megértéséhez és a potenciális védekezési stratégiák kifejlesztéséhez. A kérdőív a szunyogmonitor.hu oldalon érhető el, kitöltése 3-5 percet vesz igénybe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.